Alžírsky prezident po krvavých nepokojoch vydal krízový plán

Na snímke alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika Foto: TASR/AP

Alžír 9. júla (TASR) - Alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika vydal dnes krízový plán s cieľom potlačiť vyostrujúce sa národnostné nepokoje v meste Ghardája a okolí, ktoré si počas uplynulých dvoch dní vyžiadali najmenej 22 mŕtvych. Podľa vyhlásenia prezidentského paláca je plán rozdelený na tri body týkajúce sa oblastí bezpečnosti, spravodlivosti a rozvoja, informovala agentúra AP.

Bezpečnostné zložky, ako aj predstavitelia samosprávy v nepokojnom regióne, budú po novom podriadené oblastnému armádnemu veliteľovi, pričom prokuratúra dostala príkaz "usilovne a prísne" postupovať voči všetkým porušovateľom zákona. Buteflika do regiónu vyslal svojho ministra vnútra a zvolal zasadnutie bezpečnostného kabinetu.

Násilné zrážky medzi Arabmi a Berbermi v saharskej oblasti ležiacej niekoľko sto kilometrov južne od Alžíru sa pokúšajú zastaviť vyslané jednotky poriadkovej polície, počet nasadených príslušníkov však nie je známy. K vyostreniu sporadických nepokojov došlo aj počas minulého roka, keď vláda v oblasti nasadila tisíce vojakov.

Alžírska oficiálna tlačová agentúra APS uviedla, že súčasťou násilia v mestách Karára, Ghardája a Birján bolo podpaľovanie a iné ničenie obchodov, áut a verejných budov. Väčšinu obetí na životoch si podľa nej vyžiadali "projektily" vypálené v Karáre, ktorá sa nachádza 85 kilometrov severovýchodne od Ghardáje zapísanej na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Najnovšie nepokoje si podľa APS vyžiadali taktiež desiatky zranených.

Napätie medzi národnostnými skupinami v Ghardáji a okolí sa prvýkrát vystupňovalo koncom roka 2013, odkedy si vyžiadalo desiatky mŕtvych a zranených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.