V utorok padol rekord, v Bratislave využilo cisterny asi 45 000 ľudí

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 9. júla (TASR) - Na Slovensku padol v utorok (7.7.) celoslovenský teplotný rekord. V bratislavskej Mlynskej doline namerali 37,2 stupňa Celzia.

V tento deň vrcholilo tropické počasie, zaznamenali skoro na všetkých meteorologických staniciach rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre tento deň.

V grafe sú zobrazené vybrané meteorologické stanice a ich maximálne teploty pre tento deň. Foto: www.shmu.sk

Výnimku tvorilo niekoľko meteorologických staníc na východe Slovenska, kde najvyššie namerané maximálne hodnoty teploty vzduchu z roku 2012 neboli prekonané, ako napr. Spišské Vlachy, Prešov, Tisinec, Milhostov, Kamenica nad Cirochou a iné. Najvyššia maximálna teplota vzduchu na tento deň bola práve tento rok zaznamenaná na meteorologickej stanici Bratislava – Mlynská dolina a to 37,2 °C. Bol tak prekonaný rekord z roku 1957, keď opäť bratislavská meteorologická stanica na letisku namerala 35,8 °C. Príjemne teplo bolo napr. aj na Štrbskom Plese, kde sme zaznamenali meximálnu teplotu vzduchu 27,7 °C, či v Poprade, kde to bolo 31,3 °C.

Vodu z cisterien v centre Bratislavy využilo v horúčavách asi 45.000 ľudí

O vodu z cisterien, ktoré stáli na troch miestach v centre hlavného mesta, bol počas uplynulých horúcich dní veľký záujem. Približne 45.000 ľudí pri prechode mestom využilo možnosť osviežiť sa.

"Cisterny s vodou stáli na Hlavnom námestí, kde sa minulo najviac vody, vyše 3500 litrov," informovala TASR hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ďalšie boli na Kamennom námestí i na Poštovej ulici v širšom centre mesta. Celkovo za uplynulé dni vypili ľudia zhruba 9000 litrov vody. Pristavenie cisterien zabezpečovali hlavného mesto a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) od minulého víkendu až do stredy 8. júla.

Do ulíc Bratislavy vyrazili počas dní horúčav aj polievacie autá. Tie polievali najmä cesty v centre mesta a jeho okolí. "Na ochladenie ciest využili vyše 1,61 milióna litrov vody a poliali 2,32 milióna štvorcových metrov (m2) povrchu ciest," priblížila Skokanová.

Pre vysoké teploty mali niektoré kúpaliská v hlavnom meste predĺžené otváracie hodiny.

Magistrát tvrdí, že v prípade opätovných vysokých teplôt budú takéto opatrenia pokračovať.

Podrobnú predpoveď počasia v sedemdesiatich slovenských mestách a vo svete nájdete TU.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.