Nezamestnanosť v Česku klesla v júni na 6-ročné minimum

Ilustračné foto Foto: TASR/Edmund Orzsik

Praha 9. júla (TASR) - Nezamestnanosť v Česku klesla v júni na najnižšiu hodnotu za vyše šesť rokov. Ku koncu júna evidoval český úrad práce celkovo 451.395 uchádzačov o zamestnanie. To je o 14.000 menej než v máji a zhruba o 86.000 menej než v júni minulého roka. Informoval o tom server ihned.cz.

Miera nezamestnanosti klesla v júni na 6,2 % zo 6,4 % v máji. Bola to najnižšia nezamestnanosť od apríla 2009. V júni 2014 dosiahla miera nezamestnanosti 7,4 %.

Naďalej pokračuje aj rast počtu voľných pracovných miest. Zamestnávatelia ich prostredníctvom úradu práce ponúkali celkovo 97.000 - najviac od decembra 2008.

Pod pokles nezamestnanosti sa podľa ekonómov podpisuje najmä zotavujúca sa ekonomika. Ako však dodal analytik ČSOB Petr Dufek, v ďalších mesiacoch tohto roka už nezamestnanosť príliš neklesne. "Na jeseň na trh práce navyše dorazia absolventi a ihneď potom začnú postupne končiť aj sezónne práce," povedal. V každom prípade však vývoj na trhu práce bude po zohľadnení tohto tradičného vývoja podľa neho veľmi pozitívny a miera nezamestnanosti na konci roka zďaleka nedosiahne 7 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.