Svetový deň populácie na EXPO 2015 umožňuje zamyslieť sa nad výživou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York/Miláno 11. júla (TASR) - Zraniteľné obyvateľstvo v núdzi (Vulnerable Populations in Emergencies) - to je podľa Populačného fondu OSN (UNFPA) v roku 2015 téma Svetového dňa populácie, ktorý pripadá na 11. júla.

Populačný fond OSN ďalej na svojej internetovej stránke uviedol, že v súčasnosti je v dôsledku kríz vo svete okolo 60 miliónov odídencov a utečencov. UNFPA dohliada na celom svete na to, aby sa dodržiavali všetky práva žien a dievčat, pomáha im, aby sa zachovávala ich dôstojnosť, stará sa o ich bezpečnosť a usiluje sa obnoviť ich prístup k zdravotnej starostlivosti v oblasti ich pohlavného a reprodukčného zdravia.

Organizátori svetovej výstavy EXPO 2015 v Miláne využili Svetový deň populácie na zdôraznenie neustáleho rastu svetovej populácie. Preto v rámci EXPO 2015 zvolili pre 11. júl tému: Investovať do mládeže. Vo svete je v súčasnosti 1,8 miliardy mladých ľudí, ktorí tvoria sociálne a ekonomické reality a zároveň pripravujú budúcnosť planéty. Mnoho mladých ľudí však musí čeliť chudobe, nerovnosti a porušovaniam ľudských práv, čo im bráni naplno realizovať svoj osobný aj kolektívny potenciál. Vo svete, v ktorom populácia neustále rastie, EXPO 2015 poskytuje príležitosť zamyslieť sa nad zdrojmi Zeme. Prostredníctvom témy EXPO 2015 - "Uživiť planétu, energia pre život" (Nutrire il pianeta, Energia per la vita) - ponúka diskusiu o výžive a využívaní zemských zdrojov. Svetová výstava v Miláne sa koná od 1. mája do 31. októbra 2015 za účasti 145 krajín vrátane Slovenska.

Svetový deň populácie sa prvýkrát do kalendára dní OSN dostal v roku 1989, aby sa pripomínal 11. júl 1987: v ten deň dosiahol počet obyvateľov planéty Zem päť miliárd.

O niekoľko rokov neskôr, 12. októbra 1999, sa v sarajevskej nemocnici dve minúty po polnoci narodil chlapček, s ktorým dosiahla svetová populácia šesť miliárd. Novorodenca s hmotnosťou 3,5 kilogramu priviedla na svet bosnianska prvorodička Fatima Nevičová z mesta Visoko.

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan slávnostne vyhlásil sarajevského novorodenca za pozemšťana s poradovým číslom šiestej miliardy na symbolickom mieste - v Koševskej nemocnici. Práve tá bola počas bosnianskej vojny v prvej polovici 90. rokov miestom, kde sa rodili noví Sarajevčania, aj keď obliehané mesto delostrelecky ostreľovali Srbi.

Svetový deň populácie sa v roku 2011 niesol v očakávaní narodenia sedemmiliardtého človeka na Zemi. Túto udalosť 31. októbra 2011 nahlásili dve mestá v Ruskej federácii, Kaliningrad a Petropavlovsk-Kamčatskij na Ďalekom východe, rovnako aj Filipíny a India. UNFPA vybrala 31. október 2011 za deň, keď sa narodí sedemmiliardtý človek na Zemi. Podľa informácií sa ním stal chlapec Alexander, ktorý sa ako prvý narodil v Petropavlovsku-Kamčatskom. Pri pôrode mal hmotnosť 3600 gramov, jeho matke Marine Bogdanovej v ten deň odovzdali certifikát o udalosti.

Populačný fond OSN je medzinárodnou rozvojovou organizáciou, ktorá vo svojich aktivitách podporuje právo na zdravie každého jedinca. Jednotlivým štátom a vládam na ich žiadosť ponúka podporu pri používaní faktov o stave populácie, aby mohli formulovať svoje politiky a programy na znižovanie chudoby a na podporu trvalo udržateľného rozvoja.

UNFPA pomáha jednotlivým vládam zbierať, spracovávať a analyzovať demografické údaje, aby správne stanovovali populačnú tendenciu.

Vo svojej práci sa UNFPA riadi aj závermi Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji (ICPD) z roku 1994 v Káhire. Jej účastníci zo 179 krajín sa zhodli, že treba uspokojiť potreby všetkých ľudí v oblasti vzdelávania a zdravia vrátane reprodukčného zdravia, čo je jednou zo základných podmienok na aplikovanie trvalo udržateľného rozvoja. Delegáti prijali Akčný program na spomalenie demografického vývoja na Zemi na ďalších 20 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.