V táboroch sa ľudia so zdravotným postihnutím vzájomne podporujú

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 11. júla (TASR) – Letné tábory využívajú deti so zdravotným postihnutím najmä na utuženie vzťahov. Pobyty sú prispôsobené ich zdravotnej spôsobilosti a zväčša zamerané tematicky.

Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) ich pripravuje pre rodičov aj osobných asistentov. "Dbáme na to, aby mali svoj vlastný program, oddýchli si, vymenili skúsenosti a vzájomne sa podporili," informovala TASR predsedníčka OMD Andrea Madunová. Dystrofici sú odkázaní na pomoc druhej osoby, pretože ich svaly sa stávajú bezvládnymi.

Pobyt im z veľkej časti hradí organizácia, a to z grantov a peňazí od darcov. Toto leto pôjdu do Čičmian, Tatranskej kotliny či na Duchonku. "Napríklad v Čičmanoch sa v júli stretnú rovnakí ľudia už desiaty rok," povedal tlačový tajomník organizácie Jozef Blažek.

Animátorom bude dlhoročný priaznivec organizácie, ktorý začal spomínaný tábor viesť v čase, keď boli účastníci malými deťmi, teraz majú od 15 do 19 rokov. "Utvorili sa medzi nimi pevné vzťahy a stretávajú sa aj mimo táborového pobytu," uviedol animátor Juraj Cvik. V auguste sa v Čičmanoch stretnú prívrženci paralympijského športu boccia. Účastníkov čakajú trojfázové tréningy a regeneračné masáže.

Júlový tábor na Duchonke je určený pre malé deti s dystrofiou a ich rodičov. Pripravený je pre nich napríklad výlet bezbariérovým autobusom do bojnickej ZOO. V auguste sa bude na Duchonke zase konať tábor, tentoraz tvorivý a pre väčšie deti. Budú sa venovať rôznym výtvarným technikám alebo šachu.

Pobyt v Tatranskej Kotline je naplánovaný na prelome júla a augusta. "Pre deti sme pripravili výlety do okolia Vysokých Tatier. Ide o starú známu partiu detí vo veku 6 až 13 rokov," dodal Blažek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.