LÍDRI SA DOHODLI: Grécko z eurozóny nevystúpi

Zľava grécky premiér Alexis Tsipras, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, francúzsky prezident Francois Hollande a belgický premiér Charles Michel sa rozprávajú počas mimoriadneho summitu lídrov eurozóny v Bruseli 12. júla 2015. Foto: TASR/AP

Brusel 13. júla (TASR) - Lídri eurozóny po nečakane dlhom 16-hodinovom maratóne rokovaní s viacerými technickými prestávkami a separátnymi rokovaniami dospeli ku konečnej dohode o Grécku, podľa ktorej si táto krajina udrží členstvo v eurozóne.

Informáciu medzi prvými potvrdil predseda Európskej rady Donald Tusk i belgický premiér Charles Michel prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Následne prišla rovnaká informácia aj od hovorcu cyperskej vlády v znení "Zdá sa, že máme dohodu". Rovnako aj luxemburský premiér Xavier Bettel prostredníctvom Twitteru odkázal, že "Európa je silná!", lebo sa dokázala dohodnúť.

Donald Tusk (vľavo) a Jean-Claude Juncker po rokovaniach Foto: TASR/AP

Najvyšší predstavitelia eurozóny začali rokovania v nedeľu popoludní o tom, či sú vhodné podmienky na začatie rokovaní s Aténami ohľadne tretieho programu finančnej pomoci v odhadovanej výške 82-86 miliárd eur.

Premiéri a prezidenti mali k dispozícii dokument vypracovaný ministrami financií eurozóny, ktorí rokovali tesne pred eurosummitom. Tento dokument sa počas nočných rokovaní stal hlavným pracovným nástrojom lídrov eurozóny, pričom kým vznikla konečná podoba záverov, text sa najmenej päťkrát zmenil.

Podstatné však je, že grécky premiér Alexis Tsipras sa nakoniec dohodol na prijateľnom kompromise s eurozónou a teraz musí túto dohodu politicky obhájiť doma v parlamente a pred vlastnými voličmi.

Grécko potrebuje miliardy

Grécko potrebuje len na zaplatenie svojich účtov do konca augusta finančnú injekciu vo výške 22 miliárd eur. Uviedol maltský minister financií Edward Scicluna pre agentúru Bloomberg.

Z toho 7 miliárd eur potrebuje získať do 20. júla, keď vyprší splatnosť gréckych dlhopisov v hodnote približne 3,5 miliardy eur, ktoré vlastní Európska centrálna banka (ECB).

Talianske, španielske, ale aj grécke dlhopisy už zareagovali na dohodu

Talianske, španielske, ale aj grécke dlhopisy už dnes zareagovali na správu, že Grécko sa dohodlo so svojimi veriteľmi na kompromise, ktorý umožní zadlženej krajine vyhnúť sa bankrotu a zostať v eurozóne. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Riziková prirážka na talianske 10-ročné dlhopisy v porovnaní s referenčnými nemeckými dlhopismi dnes klesla na najnižšiu úroveň za takmer tri týždne.

Tsipras sa teší, lídri tlačia na uzákonenie reforiem

Gréckemu premiérovi Alexisovi Tsiprasovi sa podarilo zaistiť reštrukturalizáciu dlhu a nový finančný balík pre strednodobé financovanie v hodnote 35 miliárd eur. Tsipras po skončení krízového summitu eurozóny upozornil, že dnes dosiahnutá dohoda s veriteľmi umožní jeho krajine zostať členom menovej únie.

Podľa jeho slov dohoda, ktorá je výsledkom vyše 15-hodinových rokovaní s európskymi partnermi, by mohla priniesť nové investície a pomôcť jeho krajine dostať sa z recesie a zabrániť hroziacemu kolapsu národného bankového systému.

"Dohoda je ťažká, ale odvrátili sme presun štátneho majetku v zahraničí. Odvrátili sme plán finančného uškrtenia a zrútenia bankového systému," povedal Tsipras pred novinármi. A dodal, že sa mu podarilo vybojovať bitku o reštrukturalizáciu dlhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.