Počas celoštátnej operácie zatkli vyše 100 aktivistov a právnikov

Ilustračné foto Foto: TASR

Peking 13. júla (TASR) - Viac než 100 aktivistov a právnikov venujúcich sa problematike ľudských práv zadržali čínske úrady počas celoštátnej bezpečnostnej akcie v 15 mestách a provinciách. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Akcia sa uskutočnila v uplynulých štyroch dňoch. Úrady v rámci nej zatkli celkovo 106 osôb, z ktorých 82 medzitým prepustili, uviedla záujmová skupina čínskych advokátov zaoberajúcich sa ľudskými právami (CHRLCG) so sídlom v Hongkongu.

Čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti na svojej webovej stránke uviedlo, že zadržaní právnici predstavujú "významný zločinecký gang", ktorý od roku 2012 rozličným spôsobom vyše 40-krát "závažne porušil poriadok".

Obvinenia príslušného rezortu signalizujú "novú realitu" pod vedením čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, tvrdí riaditeľka čínskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Sophie Richardsonová.

"Peking už dlhší čas vyjadruje odpor voči právnikom, ktorí sa stavajú proti úradom. Označiť ich za zločinecké zoskupenie je však nová taktika, ktorá vyvoláva znepokojenie," tvrdí Richardsonová. Či dané osoby obvinia, nie je zatiaľ jasné.

Ide o najrozsiahlejší záťah čínskej vlády proti právnikom od roku 2011, keď úrady zasiahli ohľadom plánovanej protidemokratickej "jazmínovej revolúcie" v krajine, upozorňuje ľudskoprávna organizácia Amnesty International.

Zatknutia s najväčšou pravdepodobnosťou súvisia s nedávno prijatou, nejasne koncipovanou právnou normou, ktorá príslušným čínskym úradom umožňuje podniknúť "všetky nevyhnutné opatrenia" na ochranu suverenity štátu.

Predmetná právna norma zároveň vyzýva na obranu voči "zlým kultúrnym vplyvom", "záškodníckym skupinám" a "trestnej činnosti pod záštitou náboženstva", pripomína DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.