V povinnom poistení samostatne zárobkovo činných osôb nastali zmeny

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 13. júla (TASR) - Povinné poistenie samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) vzniklo od 1. júla 2015 tým fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2014 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v sume vyššej ako 4944,00 eur a zároveň majú k 1. júlu 2015 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti.

Ak fyzická osoba činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Sumu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2014 bez odpočítania výdavkov.

Ak je SZČO povinne poistená k 30. júnu 2015 (alebo k 30. septembru 2015 v prípade, že má predĺženú lehotu na podanie daňového priznania) a za rok 2014 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 4944,00 eur, povinné poistenie jej trvá aj naďalej.

Umelcom, autorom, športovcom a iným fyzickým osobám, ktoré nevykonávajú podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť na základe oprávnenia a za kalendárny rok 2014 dosiahli príjem v sume vyššej ako 4944,00 eur, od 1. júla 2015 vznikne povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ak Sociálnej poisťovni nepredložili čestné vyhlásenie o skončení vykonávania činnosti.

Novú sumu poistného SZČO uhradí prvýkrát so splatnosťou do 10. augusta 2015 (za júl).

TASR informovala Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.