Euro v prvom polroku tohto roka oslabilo voči menám okolitých štátov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 13. júla (TASR) - V 1. polroku tohto roka sa Slovákom menej oplatilo vycestovať za nákupom do susedných krajín. Euro voči menám okolitých štátov totiž vtedy oslabilo. "Euro za prvých šesť mesiacov tohto roka voči maďarskému forintu, českej korune a poľskému zlotému oslabilo v rozsahu od 0,5 % do 2,3 %," uviedla v aktuálnom komentári analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Vývoj kurzu eura voči menám okolitých krajín sledujú Slováci najmä kvôli nákupnej turistike. Kurz eura sa totiž premieta do cien nakupovaných tovarov za hranicami Slovenska. Ako skonštatovala Ondrová, nákupná turistika je obľúbenou aktivitou pre občanov, ktorí radi vycestujú za lacnejšími nákupmi tovarov do susedných krajín. "Nákupná turistika sa však viac oplatí v situácii, keď sa domáca mena voči zahraničnej mene posilňuje. V prípade oficiálnych mien Maďarska, Českej republiky, ale aj Poľska nastal v prvom polroku opačný vývoj," dodala.

Ondrová pritom výraznejšiu zmenu vo vývoji kurzu eura v nasledujúcich mesiacoch neočakáva. "Kurzy mien okolitých štátov zvyčajne kopírujú vývoj eura voči doláru, preto na tomto fronte neočakávame zásadné zmeny," uviedla. Do konca júna tohto roka totiž euro oslabilo aj voči doláru, a to zhruba až o 8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.