Zábrany proti migrantom na srbskej hranici budú tri metre vysoké

aďarskí policajti hliadkujú na mieste, kde začali výstavbu dočasných zábran na maďarsko-srbských hraniciach pri juhomaďarskej obci Mórahalom, 179 km juhovýchodne od Budapešti 13. júla 2015. Plot má zabrániť masovému prílivu utečencov zo Srbska na územie Maďarska. Foto: TASR/AP

Budapešť 14. júla (TASR) - Dočasné zábrany na maďarsko-srbských hraniciach, ktoré na potlačenie ilegálnej migrácie začali v pondelok stavať pri juhomaďarskej obci Mórahalom, budú o meter nižšie, než avizovala maďarská vláda. Napísal to dnes denník Népszabadság, podľa ktorého pletivo plota a ostnatý drôt na vrch zábrany budú pripravovať väzni.

Novelu zákona o štátnej hranici, ktorá je potrebná na to, aby stavbu dočasnej zábrany mohli zrealizovať, schválil parlament 6. júla. V pondelok bola novela zverejnená vo vestníku, avšak do platnosti vstúpi až 1. augusta.

Vojaci teraz budujú len vzor zábrany v dĺžke 150 metrov, ktorý podľa Népszabadságu bude vysoký iba tri metre. Ozajstný plot môžu začať stavať až v auguste. Zdroje blízke vláde denníku uviedli, že "železná opona" v celkovej dĺžke 175 kilometrov by mala byť hotová do novembra.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó 17. júna oznámil, že vláda nariadila ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby dal vybudovať štyri metre vysoký plot na fyzické uzatvorenie hraníc so Srbskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.