Česko vykázalo v máji deficit bežného účtu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 14. júla (TASR) - Bežný účet platobnej bilancie Českej republiky prehupol do schodku z aprílového prebytku. Tento výsledok naznačuje, že sa začala dividendová sezóna, konštatuje na svojej internetovej stránke český portál Patria.cz.

Z údajov Českej národnej banky (ČNB) vyplýva, že v máji 2015 vykázala ČR deficit bežného účtu v hodnote 4,43 miliardy Kč (163,46 milióna eur). Na porovnanie, v apríli malo Česko prebytok vo výške 20,55 miliardy Kč.

Vlna "repatriácie" ziskov do zahraničia sa však ešte len začína, a tak si ČR za prvých päť mesiacov roka udržala kladné saldo bežného účtu nad hranicou 100 miliárd korún. Prebytok českého zahraničného obchodu s tovarmi a službami dokáže totiž hladko kompenzovať prevody ziskov a úrokov do zahraničia.

V nasledujúcich mesiacoch počíta Patria s ďalšími výplatami dividend, takže sa vývoj bežného úctu ČR zhorší. Predpovedá však, že za celý rok zostane v prebytku, ktorý by mohol zodpovedať zhruba 2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Dôvodom je export aj "silná" prítomnosť zahraničného kapitálu, ktorý na českom trhu vykazuje veľmi slušnú ziskovosť.

Čo sa týka prílevu nového kapitálu do českej ekonomiky, tento rok rozhodne nie je rekordný a je charakteristický skôr rozširovaním prítomnosti už etablovaných spoločností, ako aj príchodom nových podnikov, dodáva Patria.

(1 EUR = 27,102 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.