Miera inflácie v Británii bola v júni nulová

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 14. júla (TASR) - Inflácia v Británii v júni zmenila smer a po miernom májovom raste sa vrátila na nulu, takže je opäť najnižšia za zhruba polstoročie. Dôvodom je začiatok sezónnych výpredajov a pokles cien potravín. Informovala o tom agentúra Reuters.

V druhej polovici minulého roka sa do vývoja spotrebiteľských cien v Británii začalo premietať zlacňovanie ropy a až do februára 2015 sa inflácia pohybovala blízko nuly.

Ale v apríli 2015 sa miera inflácie v Spojenom kráľovstve prepadla do záporných čísiel, prvýkrát od roku 1960, a dosiahla -0,1 %. Centrálna banka Bank of England (BoE) však ubezpečovala, že ide o dočasný jav a inflácia čoskoro ožije. V máji skutočne vzrástla, medziročne o 0,1 %, ale v júni sa jej rast zastavil a medziročná miera inflácie klesla na nulu. Ekonómovia takýto výsledok očakávali.

Aj v medzimesačnom porovnaní miera inflácie v Británii v júni stagnovala, uviedol štatistický úrad Office for National Statistics (ONS).

Guvernér centrálnej banky BoE Mark Carney sa domnieva, že v druhej polovici tohto roka inflácia znova ožije, keďže ceny ropy začali klesať práve v júni 2014. Predpovedá, že miera inflácie sa vráti k cieľovej 2-% hranici BoE začiatkom roka 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.