Účtovník z Auschwitzu dostal štyri roky

Na snímke 94-ročný bývalý príslušník SS Oskar Gröning počúva verdikt súdu 15. júla 2015 v nemeckom Lüneburgu. Na štyri roky poslal súd v nemeckom meste Lüneburg do väzenia 94-ročného bývalého príslušníka SS Oskara Gröninga obvineného z podielu na vraždách 300.000 ľudí v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau počas druhej svetovej vojny. Gröning, hodnosťou Rottenführer SS, pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz v rokoch 1942-44. Slúžil tam aj od mája do júla 1944, keď do tábora 137 vlakmi priviezli asi 425.000 židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali na smrť do plynových komôr. Foto: TASR/AP

Lüneburg 15. júla (TASR) - Na štyri roky poslal dnes súd v nemeckom meste Lüneburg do väzenia 94-ročného bývalého príslušníka SS Oskara Gröninga obvineného z podielu na vraždách 300.000 ľudí v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau počas druhej svetovej vojny.

Gröning, hodnosťou Rottenführer SS, pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz v rokoch 1942-44. Slúžil tam aj od mája do júla 1944, keď do tábora 137 vlakmi priviezli asi 425.000 židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali na smrť do plynových komôr.

Podľa prokuratúry bolo súčasťou Gröningovej práce triediť osobné veci, ktoré väzni museli pri vstupe do tábora odovzdávať, a vyberať z nich tie hodnotné, za čo si vyslúžil prezývku "účtovník z Auschwitzu".

Rozhodne vždy odmietal obvinenia, že je spolupáchateľom nacistických zločinov. Stále zdôrazňoval, že on sám nikdy nikoho nezabil.

V nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zahynul počas druhej svetovej vojny vyše milión ľudí, väčšina z nich boli židia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.