Prešovský kraj modernizuje vďaka eurofondom viaceré meštianske domy

Prešov - ilustračné foto Foto: TASR

Prešov 16. júla (TASR) – Kultúrne organizácie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) aj napriek prebiehajúcej letnej turistickej sezóne realizujú niekoľko stavebných projektov v rámci programu opatrenie Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov z Regionálneho operačného (ROP). Termín ukončenia prác je stanovený na jeseň. Kultúrne pamiatky v rámci tohto programu sa už obnovujú v dvoch mestách – Stará Ľubovňa a Prešov, o niekoľko týždňov by mali pribudnúť domy v mestskej časti Popradu Spišská Sobota a tiež v Bardejove.

V Starej Ľubovni sa ešte koncom apríla začala rekonštrukcia objektu Dom správcu. Po rekonštrukcii bude slúžiť ako regionálne turisticko-informačné centrum na bezplatné poskytovanie informácií o expozíciách v hrade a skanzene, o histórii a pamiatkach mesta Stará Ľubovňa a jeho okolia. Vedľa centra bude vybudovaný multifunkčný priestor – miestnosť pre turistov na premietanie filmových dokumentov o múzeu, hrade, skanzene a regióne. Priestor bude zároveň slúžiť ako prednášková a kongresová miestnosť. Ostatná časť prízemia bude využívaná ako konzervátorské pracovisko pre konzervovanie a reštaurovanie textílií, kože a papiera. "Ľubovnianske múzeum spravuje bohatý zbierkový fond ľudového odevu, textílií, kožuchov, obuvi, historických textílií, kníh a archiválií, ktoré si vyžadujú komplexnú ochranu," zdôvodňuje riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Súčasťou prízemia bude aj miestnosť pre uskladnenie divadelných kostýmov z hradných muzikálov, technická miestnosť a sociálne zariadenie s bezbariérovým prístupom. V priestoroch podkrovia vzniknú kancelárske priestory pre konzervátora, etnografa, archeológa, hlavného lektora hradu a pracovníka kultúrno-výchovnej práce.

Rozpočet stavebných prác presiahne 650.000 eur a ukončené by mali byť podľa plánu na konci októbra. "Doteraz boli vybúrané všetky výplňové konštrukcie, dodávateľ stavbu staticky zabezpečil, realizoval demontáž a montáž nového krovu a vybúral podlahy," konkretizuje Mikulík. Ako dodal, ďalších 73.000 eur bude stáť vnútorné vybavenie.

Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej sa približne od mája intenzívne pracuje aj v objektoch Šarišskej galérie v Prešove. Na rekonštrukciu meštianskych domov získala galéria v rámci ROP nenávratný finančný príspevok prevyšujúci 950.000 eur. Keďže tieto zdroje na plánovanú kompletnú rekonštrukciu nestačia, ďalších 1,2 milióna eur schválili poslanci krajského parlamentu z úverových zdrojov Európskej investičnej banky. Rekonštrukcia v galérii sa realizuje za plnej prevádzky.

Ďalšie dva projekty by sa mali začať realizovať v najbližších týždňoch. Ide o obnovu meštianskeho domu v správe Šarišského múzea v Bardejove a opravu meštianskeho domu v Spišskej Sobote (Poprad). Na rekonštrukciu domu v Bardejove s expozíciou ikon, ktorá má byť ukončená do konca novembra, získalo múzeum viac ako 520.000 eur. Podtatranská knižnica zase dostala na obnovu svojho objektu v mestskej pamiatkovej rezervácii v Spišskej Sobote viac ako 420.000 eur. Práce na modernizácii sa začnú v auguste s termínom ukončenia do 30. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.