Bezpečnostná rada OSN bude hlasovať o zrušení sankcií voči Iránu

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, archívne foto Foto: TASR/AP

New York 20. júla (TASR) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) by mala dnes rozhodnúť o zrušení sankcií voči Iránu, ktoré zaviedla pred niekoľkými rokmi v súvislosti s tamojším jadrovým programom.

Členovia budú hlasovať v reakcii na minulotýždňovú dohodu medzi Teheránom a svetovými mocnosťami. Je pravdepodobné, že návrh príslušnej rezolúcie schvália, domnieva sa agentúra DPA.

Pätnásťčlenná rada sa zaoberá opatreniami, ktoré v minulosti nariadila uplatňovať samotná OSN, zatiaľ čo dodatočné sankcie voči Iránu zo strany EÚ alebo USA dnešným rozhodnutím dotknuté nebudú.

Stiahnutie sankcií navyše nebude automatické, ale podmienené potvrdením plnenia iránskych záväzkov Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).

Niektoré zo sankcií OSN voči Iránu sú staré deväť rokov, pričom viaceré členovia medzičasom sprísnili alebo zmiernili. Predmetom dnešného rozhodnutia majú byť zmrazené kontá, cestovné obmedzenia a ekonomické sankcie; zbrojné embargo voči Iránu však zatiaľ zostáva v platnosti. Hlasovanie BR OSN je naplánované na 15.00 h stredoeurópskeho letného času.

Irán a skupina šiestich svetových veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty - minulý utorok zavŕšili dlhoročné rokovania s cieľom obmedziť sporné jadrové aktivity Teheránu výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií voči islamskej republike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.