Nemecko a Irán obnovia konzultácie o hospodárskej spolupráci

Vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel, archívne foto Foto: TASR/AP

Teherán 21. júla (TASR) - Nemecko a Irán chcú po 14 rokoch obnoviť pravidelné konzultácie o hospodárskej spolupráci. Spoločná hospodárska komisia pod vedením príslušných ministrov má znova zasadnúť začiatkom roka 2016, informovala dnes agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na pondelňajšie vyhlásenie vicekancelára a ministra hospodárstva Sigmara Gabriela po stretnutí so šéfom iránskeho rezortu ropného priemyslu Bížanom Zanganem v Teheráne.

Gabriel navštívil Irán ako prvý vrcholový politik zo Západu po tom, čo islamská republika minulý utorok uzavrela dohodu o obmedzení svojho jadrového programu so šiestimi svetovými veľmocami vrátane Nemecka.

Podľa DPA v Teheráne okrem iného vyzval na dialóg v otázkach dodržiavania ľudských práv, postavenia žien v spoločnosti a ochrany náboženských menšín.

"Aj ekonomická sloboda si vyžaduje individualitu a rozvoj individuálnych slobôd," cituje agentúra vyhlásenie nemeckého ministra, podľa ktorého sa chcú Nemci o týchto záležitostiach "zhovárať ako priatelia".

Gabriel dnes ukončí trojdňovú návštevu Iránu prehliadkou pamiatok v meste Isfahán. V uplynulých dňoch mal na programe stretnutia s viacerými členmi iránskej vlády, ako aj guvernérom tamojšej centrálnej banky Valiolláhom Sajfom a prezidentom štátu Hasanom Rúháním.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.