VIDEO: Dvoriančanov trápia kamióny, chcú blokovať cestu 1. triedy

Na snímke nespokojný dôchodca Juraj Koscelanský pristupuje k riešeniu situácie aktívne, a to nie len slovami. Často postáva pri ceste s vlastnoručne vyrobenou značkou. Dvorianky, 22.júla 2015 Foto: TASR - Roman Hanc

Dvorianky 22. júla (TASR) - Problémy súvisiace s dopravou trápia obyvateľov obce Dvorianky v okrese Trebišov. Vedie ňou cesta 1. triedy, ktorou prejdú denne stovky kamiónov. Spôsobujú hluk, otrasy, praskanie rodinných domov, znečisťujú ovzdušie a často prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť. Trpezlivosť dedinčanov zdá sa pretiekla. Na víkend pripravujú v obci protestnú akciu. Frekventovanú cestu I/79 tu chcú zablokovať.

Kamióny trápia Dvoriančanov už niekoľko rokov. Upozorňujú však, že nepriaznivá situácia sa v uplynulý týždňoch ešte zhoršila. "Od 1. mája je to katastrofálne, pretože všetok tranzit medzi Poľskou a Maďarskou republikou sa presmeroval na cestu I/79, teda prechádza aj cez našu obec," povedal Ján Vitkovič, ktorý je predsedom petičného výboru za riešenie zlej situácie na Hlavnej ulici v Dvoriankach.

Presmerovanie tranzitu spôsobila oprava iného úseku prvej kategórie. "V súčasnosti prebieha modernizácia cesty I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce, kde sú čiastočné a úplné uzávery pre nákladnú dopravu. Doprava bola presmerovaná na obchádzkové trasy a prirodzene, že časť dopravy prechádza aj po ceste I/79. Po sprevádzkovaní úseku cesty budú nákladné autá využívať zmodernizovaný úsek cesty I/73 a na ceste I/79 dôjde k poklesu nákladnej dopravy," ozrejmuje hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Dvoriančania však tak dlho čakať nechcú. Presadzujú variant obchádzkovej trasy, ktorá by míňala ich obec, čo sa však nepozdáva kamionistom, pretože je asi o 50 kilometrov dlhšia. Na problémy obyvateľov, ktoré spôsobujú ťažké vozidlá, upozorní v Dvoriankach protestná akcia. "Vlastné domy a vlastné zdravie si budeme chrániť vlastným telom. Najbližšiu nedeľu (26. júla, pozn. TASR) chceme urobiť protest na priechode pre chodcov. O akcii budeme vopred informovať okresný dopravný inšpektorát, aby sa nepovedalo, že nebola vopred ohlásená," uviedol pre TASR Dvoriančan Juraj Koscelanský.

Nespokojný dôchodca pristupuje k riešeniu situácie aktívne, a to nielen slovami. Často postáva pri ceste s vlastnoručne vyrobenou značkou upozorňujúcou kamionistov na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti. "Snažím sa vstupovať vodičom do svedomia a pripomínať im, že aj tu žijú ľudia. Nemôžu ničiť naše domy a zdravie," poznamenal Koscelanský, ktorého vyháňajú z postele nákladné autá aj počas noci. "Keď jazdia v hustých kolónach, že nepočuť vlastného slova v izbe, až tak, že nemôžem zaspať, tak vyjdem z domu a ukážem značku, aby dbali vodiči troška aj na nás."

Dvoriančania sa obávajú aj avizovanej novely zákona o cestnej premávke, ktorý je v gescii ministerstva vnútra SR. Jeho úprava by v praxi povoľovala prejazd kamiónov cez Dvorianky aj v nedeľu, do siedmej hodiny ráno. V súčasnosti tadiaľ môžu jazdiť iba do sobotňajšej 24. hodiny a následne od nedeľnej 22. hodiny. Hovorca Kóňa však upokojuje situáciu. "V rámci medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vznieslo zásadnú pripomienku k zmierneniu podmienok obmedzenia dopravy počas sobôt a nedele."

Aj keď sú Dvoriančania z dopravnej situácie v obci sklamaní, nedá sa povedať, že by ju úrady ignorovali. Do dnešných dní tu zrealizovali viacero opatrení. Znížili maximálnu rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu, namontovali informatívny merač rýchlosti, nové zvodidlá a úsek cesty I/79 v intraviláne Dvorianok spoplatnili. Najbližšie tú plánujú nainštalovať fotoradar napojený na políciu. Ďalším opatrením má byť nový spomaľovací ostrovček pred vstupom do obce v smere od Hriadok. Začiatok výstavby je však naplánovaný až na marec budúceho roka.

Definitívnym riešením celého problému by mala byť výstavba obchvatu obce. Avšak vzhľadom na komplikovanosť celého procesu ide o pomerne dlhodobý proces. "Obchvat sa bude realizovať vybudovaním preložky cesty I/79 mimo intravilán Dvorianok, podľa schváleného časového harmonogramu. Predprojektová príprava obchvatu bude realizovaná v termíne do 30. novembra 2016, projektová príprava v termíne do 31. júla 2021 a samotná stavebná realizácia obchvatu sa uskutoční do 31. augusta 2023," priblížil Kóňa.

Dvorianky nie sú jediné, ktoré trápia kamióny. "Samozrejme, aj my by sme boli radšej, keby sme v každom z takmer 3000 miest a obcí na Slovensku mohli vybudovať obchvaty na elimináciu nákladnej dopravy. Nie je to však v možnostiach štátu, aby sa takéto kroky dali realizovať všade a v krátkom časovom horizonte," dodal hovorca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.