Obe strany konfliktu na Ukrajine sa obviňujú z porušovania prímeria

Ukrajina, archívne foto Foto: TASR/AP

Kyjev 22. júla (TASR) - Velenie ukrajinskej armády dnes v Kyjeve informovalo, že za posledných 24 hodín proruské jednotky na východe Ukrajiny zaútočili na pozície vládnych síl a civilné objekty až 80-krát. Polovica útokov sa odohrala v pondelok v čase medzi 18.00 h a polnocou.

Ako spresnila tlačová služba vládnej protiteroristickej operácie (ATO), proruskí separatisti útočili aj muníciou s kalibrom nad 120 milimetrov, ktorá má byť v súlade s mierovými dohodami podpísanými vo februári v Minsku stiahnutá z demarkačnej čiary. Protivládne sily ostreľovali pozície vládnej armády z tankov, mínometov, granátometov aj ručných zbraní. Informácie o prípadných obetiach na životoch či zranených nie sú zatiaľ k dispozícii.

Z porušenia prímeria obvinila dnes ukrajinskú armádu aj druhá strana konfliktu - vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes informovalo, že vládne sily ostreľovali aj mesto Doneck, pričom zasiahli výškový bytový dom. Útok sa zaobišiel bez obetí, avšak došlo k materiálnym škodám. V dôsledku ostreľovania sa dnes bez elektriny ocitlo 13 obcí v DĽR, informovala agentúra RIA Novosti.

Agentúra UNIAN v noci nadnes informovala o správe pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá v utorok konštatovala relatívne upokojenie situácie v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedla však, že vo viacerých bodoch na demarkačnej čiare zaznamenala prítomnosť vojenskej techniky, ktorá podlieha mierovej dohode a mala byť odsunutá. Pozorovatelia priznali aj to, že nemali prístup na viacero miest, kde mala byť táto technika dislokovaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.