Víťaz frankofónnych majstrovstiev sveta v Scrabble nehovorí francúzsky

Foto: TASR/Jozef Ďurník

Wellington 22. júla (TASR) - Víťazom majstrovstiev sveta vo francúzskej verzii stolovej slovnej hry Scrabble sa stal Novozélanďan, ktorý pritom vôbec nehovorí po francúzsky. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

V rámci prípravy na majstrovstvá, ktoré sa konali tento pondelok v Belgicku, strávil 48-ročný Nigel Richards posledné dva mesiace memorovaním oficiálneho slovníka francúzskeho jazyka pre hráčov Scrabble. Aj vďaka tomu porazil po francúzsky hovoriaceho Schelicka Ilagou Rekaweho z Gabonu. Publikum, ktoré sa prizeralo ich hre v Louvain-la-Neuve, jeho výkon ocenilo ováciami.

Podľa denníka Guardian dokáže Richards po francúzsky povedať len Dobrý deň (Bonjour) a počítať - čo je aj súčasť pravidiel majstrovstiev v Scrabble, keďže hráč musí vedieť povedať v danom jazyku skóre.

"Vôbec nehovorí po francúzsky, učil sa len slová," uviedla pre denník New Zealand Herald jeho priateľka Liz Fagerlundová, ktorá dodala, že Richards by bol sotva schopný konverzácie vo francúzštine.

Richardsova matka pred novinármi poznamenala, že jej syn mal problémy s hovorením, ale vždy bol veľmi dobrý v číslach, čo je podľa nej aj dôvod jeho úspechu v hre Scrabble. Scrabble pritom začal hrať len pred desiatimi rokmi, ale okamžite sa prejavil jeho talent pre túto hru. Aj spomínaný slovník si Richards naštudoval za deväť týždňov. Zasvätenci dali Richardsovi vďaka jeho schopnostiam prezývku Tiger Woods Scrabble.

Richards už má na konte titul majstra sveta v Scrabble, ale v angličtine. Niekoľkokrát vyhral majstrovstvá Nového Zélandu, ale aj šampionát USA a Británie v tejto obľúbenej slovnej hre.

"Slová sú preňho len kombináciou písmen," uviedol Yves Brenez, viceprezident belgickej federácie hráčov Scrabble a organizátor frankofónnych majstrovstiev sveta.

Oficiálny zástupca novozélandského združenia Scrabble Howard Warner sa domnieva, že Richardsove výnimočné schopnosti pri hre súvisia s jeho fotografickou pamäťou a ojedinelými matematickými schopnosťami. Poznamenal, že v elitnej skupine hráčov úspech v Scrabble závisí skôr od matematickej kalkulácie než od lingvistických schopností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.