Zadržaný prevádzač má byť bývalým veliteľom Novej maďarskej gardy

Na archívnej snímke prísaha vyše 500 nových členov Maďarskej gardy, ktorú súd ešte v júni právoplatne rozpustil. Celoštátna slávnostná prísaha sa konala 22. augusta 2009 v maďarskom Szentendre Foto: TASR/MTI

Budapešť 24. júla (TASR) - Jeden z dvojice prevádzačov, ktorých príslušníci maďarského Centra boja proti terorizmu (TEK) zadržali v utorok pri juhomaďarskej obci Röszke, je zrejme bývalý veliteľ Novej maďarskej gardy Róbert Kiss. Napísal to dnes denník Napi Gazdaság.

Dvojica páchateľov za peniaze zorganizovala prevoz migrantov do Budapešti. Podľa denníka jedným z nich môže byť Kiss, ktorý sa zvyčajne predstavuje ako jeden z prvých 56 príslušníkov Maďarskej gardy, bývalý veliteľ Maďarskej gardy v Peštianskej župe, zakladateľ Novej maďarskej gardy a ako jej bývalý veliteľ.

Činnosť Maďarskej gardy súd právoplatne zakázal v roku 2009.

Napi Gazdaság sa telefonicky pokúšal spojiť s Kissom, avšak neúspešne. Na Facebooku ale bývalý gardista napísal, že ho trestne stíhajú.

Zadržaných prevádzačov odovzdali príslušníci TEK segedínskej polícii, ktorá ich podozrieva z napomáhania cudzincom pri ilegálnom pobyte. Dvojica chcela previesť do Budapešti piatich občanov Sýrie, ktorí na maďarské územie vstúpili ilegálne. Cudzincov prevzala od TEK príslušná jednotka cudzineckej polície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.