VIDEO: Šachtág, kde baníci prijímali ministra, poznačila silná búrka

Na snímke minister hospodárstva Vazil Hudák (v strede) pred slávnostným otvorením Baníckej vizitácie - 8. stretnutia baníckych miest a obcí Slovenska. Banská Bystrica, 24. júla 2015. Foto: TASR - Branislav Račko

Banská Bystrica 25. júla (TASR) – Búrka, ktorá sa prehnala v piatok 24. júla podvečer Banskou Bystricou, poznačila slávnostné otvorenie 8. stretnutia banských miest a obcí i samotnú banícku oslavu – Šachtág, na ktorej banícky stav prijal medzi seba ministra hospodárstva Vazila Hudáka, primátora mesta pod Urpínom Jána Noska i jeho viceprimátorov Jakuba Gajdošíka a Martina Turčana.

Dažďová smršť, ktorú sprevádzal silný vietor, zničila konštrukciu stanu v blízkosti Pamätníka SNP, kde sa mal oficiálny ceremoniál odohrávať. Poprevracala aj ťažké stoly i lavice v stane. Účastníci stihli ujsť na poslednú chvíľu - vzápätí totiž na vlastné oči videli guľový blesk, ktorý udrel medzi stan a Pamätník SNP.

Takmer trojhodinový Šachtág sa preto musel uskutočniť v kinosále Múzea SNP. Ako sa zhodli zástupcovia baníckej obce, "my sme baníci, pokračujeme ďalej, pokiaľ vody Hrona neodplavia aj pamätník". Svoje stretnutie otvorili pozdravom "Zdar Boh!" aj v jazykoch krajín V4, ktorých zástupcovia pricestovali do Banskej Bystrice, a minútou ticha si uctili obete tohto ťažkého povolania. Minister Hudák udelil čestné vyznamenania členom baníckych spolkov za udržiavanie tradícií.

Minister hospodárstva Vazil Hudák je už baníkom

Z vážnej témy sa potom prešlo na prijímanie čestných členov do baníckeho cechu. Minister Hudák, primátor Nosko a viceprimátori - všetci v baníckych uniformách - museli pred stovkou účastníkov preukázať svoje vedomosti o baníctve, vypiť krígeľ piva na ex, pobaviť spoločnosť piesňou či vtipom a na záver absolvovať čestný skok z pivného suda cez kožu.

V.HUDÁK: Baníctvo je veľmi dôležitá súčasť ekonomiky

"Som veľmi hrdý, že som sa dostal do baníckeho cechu - viem, že to má dlhú tradíciu a nie je jednoduché sa tam dostať. Je to pre mňa pocta. Z pozície ministerstva hospodárstva sa na baníctvo pozeráme ako na veľmi dôležitú súčasť ekonomiky, energetického mixu na Slovensku. Snažíme sa pomôcť tak, ako sa dá, aby naše baníctvo mohlo naďalej pokračovať. Nie sú jednoduché podmienky, pretože sú tu určité zmeny z hľadiska globálneho, celkového energetického nastavenia na Slovensku, ale v rámci tých možností, ktoré máme, sa snažíme pomôcť," reagoval pre TASR Hudák.

Banská Bystrica hostí viac ako 600 domácich i zahraničných baníkov počas tradičnej oslavy kultúrneho dedičstva - Cisárskej vizitácie. Pripomína si ňou návštevu synov panovníčky Márie Terézie Jozefa II. a jeho brata Leopolda v banských mestách spred 251 rokov. Tentoraz sa však podujatie nesie v znamení 8. stretnutia banských miest a obcí Slovenska, čomu organizátori prispôsobili i názov - Banícka vizitácia.

Začala sa Banícka vizitácia - 8. stretnutia baníckych miest a obcí Slovenska

Starobylé mesto si ňou tiež pripomína 760 rokov od chvíle, kedy sa stalo slobodným kráľovským mestom. Sláva baníctva a medenej Bystrice ožije v sobotu (25.7.) vďaka slávnostnému sprievodu baníkov po námestí a dobovej rekonštrukcii Cisárskej vizitácie, ktorá sa pre zlé počasie začína v zmenenom čase - už o 11.00 h na Námestí SNP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.