Orbán vyjadril obavy z toho, či Európa zostane Európanom

Na archívnej snímke maďarský predseda vlády Viktor Orbán Foto: TASR

Budapešť/Baile Tusnad 25. júla (TASR) - Maďari by chceli žiť v Európe, ktorá by patrila Európanom, vyhlásil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rumunskom Baile Tusnad na 26. letnej univerzite Maďarov.

Podľa agentúry MTI premiér v súvislosti s prebiehajúcou migráciou, ktorú označil za novodobé sťahovanie národov, vyjadril názor, že naozaj vážna hrozba pre Európu neprichádza z vojnových oblastí, ale z "hĺbok Afriky".

"Novodobé sťahovanie národov je výsledkom politických procesov," zdôraznil Orbán. "Otázkou už nie je, v akej Európe by chceli Maďari žiť, ale či vôbec všetko, čo nazývame Európu, bude zachované," povedal.

Mnohí utekajú z politických dôvodov, ale väčšina z migrantov podľa Orbána túži po európskej prosperite. Európska únia (EÚ) sa však nedokáže ubrániť, je neschopná prijať také množstvo ľudí.

"Únia bola dlho veľmi dobrou a pružnou iniciatívou s praktickými inštitúciami, avšak nadnes sa pokazila a stala ideologickou dogmou, ktorú blokujú vlastné ideológie," konštatoval s poznámkou, že EÚ útočí na Maďarsko kvôli jeho nezvyčajným návrhom riešení, a preto si nedokáže poradiť ani s Gréckom.

Orbán vyjadril presvedčenie, že existuje priame spojenie medzi prisťahovalectvom a terorizmom. "V obrovskej mase je nemožné vyfiltrovať teroristov," podotkol premiér a citoval britského premiéra Davida Camerona, podľa ktorého je tento proces potrebné zastaviť ešte v jeho počiatkoch.

Predseda vlády adresoval kritické slová aj maďarskej ľavici, ktorá podľa jeho slov v decembri roku 2004 podnecovala proti zahraničným Maďarom a teraz by s otvorenou náručou privítala utečencov. "Títo politici jednoducho nemajú radi Maďarov. Nemajú ich radi, lebo sú to Maďari," uzavrel Orbán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.