Potravinári: Biopotraviny by mali mať v hypermarketoch odelené kútiky

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 27. júla (TASR) – V obchodoch by podľa slovenských biovýrobcov mali byť vytvorené biokútiky na chladený tovar a na suchý tovar, aby sa zákazník lepšie orientoval a tovar rýchlejšie našiel. Schodnejšou cestou na odbyt sú aj rôzne špecializované predajne. Prostredníctvom exkurzií sa snažia hlavne mladým ľuďom ukázať výrobný proces ekologicky vyprodukovaných potravín od poľnohospodárov, bez priemyselných hnojív a pesticídov, herbicídov a fungicídov.

"Niektorí zákazníci, ktorí uprednostňujú bioprodukty, neradi nakupujú v hypermarketoch, pretože ich systém je neprehľadný a dlho trvá, kým si nájdu konkrétny biovýrobok. V špecializovaných predajniach si majú možnosť vybrať zo širokého sortimentu, ktorý je situovaný na jednom mieste, personál je kvalifikovaný, vie poradiť," povedala TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Biovýrobcovia preto podľa Holéciovej vidia nápravu v biokútikoch alebo v kútikoch Značky Kvality SK. "Mali by byť samozrejmosťou, v rámci podpory slovenského vidieka," konštatovala.

Plavnická spoločnosť Agrokarpaty chce dosiahnuť, aby sa už deti a mladí naučili znovu vracať k prírode. "Snaží sa pestovať hrdosť na náš slovenský výrobok. Pokiaľ by sme boli väčší patrioti, kupovali výrobky zo slovenskej komodity, vypestovanej na Slovensku a predávané v slovenských obchodoch, peniaze by ostali u nás a bolo by viac pracovných príležitostí," myslí si Holéciová. Spoločnosť sa zaoberá ekologickým pestovaním liečivých rastlín a ovocia, ich spracovaním do finálneho produktu v podobe čaju či už bylinného, alebo ovocného. "Zo strany reťazcov o biovýrobky zatiaľ väčší záujem nepociťuje," dodala hovorkyňa SPPK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.