Kríza privádza Grékov do klenotníctiev, peniaze ukladajú do šperkov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 3. augusta (TASR) - Kritický stav gréckej ekonomiky vyhnal tamojších obyvateľov do klenotníctiev. Peniaze investujú do šperkov, aby sa zabezpečili do budúcnosti. Tamojší klenotníci tak evidujú 20-% medziročné nárasty predaja.

"Gréci sa pripravujú na možnosť prechodu k drachme, kedy nikto nevie, čo bude nasledovať. Ľudia neveria bankám, boja sa, že by v nich mohli prísť o svoje úspory. Preto peniaze radšej investujú do luxusných šperkov, ktoré si hodnotu nielen držia, ale dlhodobo sa aj zhodnocujú," uviedol Christos Glaftis z klenotníctva Tempus Jewellery v Solúne. Zároveň skonštatoval, že rastúce predaje investičných šperkov s drahokamami pozoruje už dva až tri roky. "A nejde len o naše klenotníctva, rovnaký trend hlási aj konkurencia. V porovnaní s júnom minulého roka teraz predávame o 20 % viac," doplnil Glaftis s tým, že priemerná cena investičných šperkov, ktoré zákazníci nakupujú, je 4000 eur.

Väčší objem predaja potvrdila aj generálna riaditeľka klenotníckej siete Zolotas Marianne Le Clere Papalexis. "Rastúci záujem o luxusné šperky nás často aj prekvapí. Nie je to tak dávno, čo k nám prišiel zákazník, ktorý nepôsobil nijako zámožne, s úmyslom kúpiť šperky za milióny eur," povedala pre britský denník The Guardian.

Do šperkov pritom investujú aj Slováci. "Podľa prieskumu správania sa slovenských zákazníkov, ktorý si naša spoločnosť nechala vypracovať tento rok, si šperky ako investíciu zaobstaral každý piaty Slovák, ktorý kupuje klenoty," skonštatoval klenotník a majiteľ klenotníctva ALO diamonds Alojz Ryšavý. Podľa jeho slov typickým investičným šperkom je podľa slovenského zákazníka prsteň zo žltého zlata s briliantmi za aspoň 1000 eur.

Zároveň je presvedčený, že rastúce predaje v Grécku jasne ukázali, že investičné šperky sú celosvetovo považované za spoľahlivého uchovávateľa hodnoty vložených peňazí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.