Poľnohospodárske podniky chcú investovať do nákupu nových strojov

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 3. augusta (TASR) – Slovenských poľnohospodárov trápia klesajúce výkupné ceny niektorých komodít, ktoré majú najväčší vplyv na ich ekonomické výsledky. Neplánujú preto v budúcom roku meniť počty svojich pracovníkov, potvrdili to dve tretiny z nich (67 %). Chcú investovať do nákupu nových strojov a mechanizácie, ktorý by rast produktivity podporil. Až traja zo štyroch nebudú navršovať nimi obhospodarované osevné plochy a 63 % neplánuje rozširovať svoju živočíšnu produkciu. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva Q3/2015, ktorú spoločnosť CEEC Research pripravila v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest.

"Zamerať sa chcú na zvýšenie efektivity svojho fungovania a rast produktivity tak, aby aj pri nižších výkupných cenách dokázali zostať konkurencieschopné," uviedol riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek. Preto i dve tretiny (61 %) riaditeľov spoločností v analýze potvrdilo, že plánujú nákup nových strojov a mechanizácie. Investície do nového vybavenia potvrdili firmy naprieč jednotlivými odbormi.

Poľnohospodár si podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka musí zvážiť, či sa mu oplatí investovať do živočíšnej výroby, napríklad do produkcie mlieka alebo bravčového mäsa. Práve to je totiž podľa Semančíka sektor, ktorý v týchto dňoch zažíva obdobie s klesajúcimi nákupnými cenami či už surového kravského mlieka, alebo bravčového mäsa. "Najmä pre chovateľov dojníc, ktorí produkujú mlieko so stratou a vývoj na európskom trhu s mliekom je turbulentný, je veľmi otázne, či má význam do chovu dojníc investovať. Čiže chuť investovať by aj bola, ale situácia na trhu ekonomický význam investície spochybňuje," povedal Semančík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.