Slovák zastrelený políciou odišiel z domu za svojím americkým snom

Foto: police.govt.nz

Auckland 3. augusta (TASR) - Dvadsaťjedenročný Slovák Dávid Č. - v nedeľu večer smrteľne postrelený políciou v centre novozélandského Aucklandu - bol kickboxer, ktorý odišiel z malého mesta na Slovensku za svojím americkým snom. Napísala to dnes novozélandská spravodajská stránka Stuff.co.nz.

Tamojšia polícia potvrdila, že Dávid Č. pochádzal z Dolného Kubína, historickej metropoly Oravy, teda z kraja na severe Slovenska, už z minulosti známeho ako chudobná oblasť. Mesto má 19.775 obyvateľov, dodal informácie web Stuff.co.nz.

Novozélanďan, ktorý spoznal Dávida Č., keď bol na výmennom pobyte v Kanade, povedal, že jeho smrť otriasla celou komunitou priateľov Dávida Č. i jeho priateľkou, žijúcou na Novom Zélande.

Muž, ktorý si želal zostať v anonymite, dodal, že s Dávidom Č. sa zoznámil prostredníctvom kickboxu.

"Patril k najjemnejším, najslušnejším ľuďom, akých som kedy poznal. Bol naozaj plachý," uviedol muž. "Z toho, čo sa mi podarilo zistiť z niekoľkých rozhovorov s mnohými mojimi priateľmi v Kanade, ktorí sú v šoku, sa vzhľadom na situáciu zdá, že mal zrejme depresiu. Pre nás všetkých je nepredstaviteľné, že bol do niečoho takého zapletený. Chcem len povedať, že to bol úžasný človek," vysvetlil nemenovaný muž, ktorý Dávida Č. poznal dva a pol roka.

"Jeho priateľka tu bola s ním a rozprával som sa s ňou. O niekoľko dní odvezie telo späť na Slovensko," dodal.

V čase pred smrťou mal Dávid Č. podľa tohto muža určité finančné ťažkosti a podstúpil aj operáciu kolena, takže sa nemohol venovať kickboxu - čo bol jeho zdroj financií.

"Najčudnejšie na celej veci je, že Nový Zéland je malá krajina a polícia tu nepoužíva smrtiacu silu - ani keď treba," pokračoval muž.

"Neviem si ho predstaviť so zbraňou. Viem si predstaviť, že sa k nim (policajtom) asi blížil, je to veľmi skúsený kickboxer - ale nevidím dôvod, prečo teda nepoužili nesmrtiacu silu," dodal.

Podľa ďalších mužových slov práve zosnulý otec Dávida Č. bol v minulosti jeho inšpiráciou, aby sa venoval kickboxu: "Viem, že sa mu v sne objavil otec a povedal mu, aby pokračoval v kickboxe - a to bola jeho inšpirácia."

Webová stránka Stuff.co.nz citovala údaje z portálu Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne, podľa ktorého tam Dávid Č. študoval a rozprával o svojich úspech v kickboxe. Uvádza sa tam, že Dávid Č. od roku 2006 vyhral päťkrát majstrovstvá v kickboxe.

Dávid Č. sa dvakrát umiestnil tretí na majstrovstvách sveta juniorov v srbskom Belehrade, stal sa majstrom Európy a zvíťazil aj v amatérskych súťažiach v Maďarsku, vo Švajčiarsku, na Ukrajine a v Poľsku.

Dávida Č. zachytávajú v akcii i mnohé videá na stránke YouTube.

Na webe venovanom slovensko-americkým výmenným pobytom sa nachádza údaj, že istý Dávid Č. hľadal pred rokmi americkú rodinu, u ktorej by mohol žiť. Skrachovala mu totiž dohoda s agentúrou, ktorá mu pomohla vybaviť štúdium v zámorí.

Vo vyjadreniach v slovenčine, ktoré podľa presvedčenia úradov patria Dávidovi Č., sa uvádza, že jeho snom je žiť v Amerike, a žiadal prípadných hostiteľov, aby sa s ním skontaktovali.

Matka s jeho odchodom nesúhlasila a povedala mu, že rodina na to nemá peniaze, napísal Dávid Č. vo vyjadreniach.

Dávid Č. ďalej vysvetľoval, že otec mu zomrel, keď mal 11 rokov, a žije s matkou - preto ich finančná situácia nie je dobrá a ísť do zahraničia cez agentúru je "dosť drahé".

Dávid Č. si teda vzal pôžičku, aby zaplatil cestu do USA. "Mojím snom bolo ísť tam, naučiť sa jazyk a žiť tam," napísal.

Dávidovi Č. sa podarilo dostať do USA a žiť tam tri roky od svojich 17 rokov - bol študentom na výmennom pobyte na strednej škole. Chcel tam zostať, ale jediný spôsob, ako získať americké občianstvo, bol oženiť sa. Neskôr však mladík stratil o USA ilúzie.

Napísal: "Ak vám môžem poradiť, nechoďte do USA. Vaša krajina je oveľa lepšia, Amerika upadá a ľudia na Slovensku sa... hrozne mýlia, keď si myslia, že tam zarobia... ale sme tam tak veľmi zadlžení, že ľudia odtiaľ utekajú."

V marci 2015 bol už Dávid Č. na Novom Zélande na jednoročné pracovné vízum v rámci programu pracovnej dovolenky, ktorý každý rok umožňuje pricestovať 100 Slovákom.

Ale ani tam to Slovákovi nevyšlo - polícia po ňom pátrala kvôli trom ozbrojeným lúpežiam v Aucklande a v nedeľu večer sa s ním dostala do tragickej konfrontácie, keď tvrdil, že je ozbrojený, uviedol na záver Stuff.co.nz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.