Agresivitu ôs zvyšujú horúčavy, osia kalamita má v Česku už prvú obeť

Ilustračné foto, osa Foto: TASR - František Iván

Praha 6. augusta (TASR) - Osy, jeden z nepríjemných letných javov, sú tento rok ešte otravnejšie a aj nebezpečnejšie. Útočia viac než obyčajne, čo spôsobila mierne zima a aktuálne veľmi horúce, suché počasie. Cez víkend zomrel po bodnutí žihadlom muž v stredočeskom meste Benátky nad Jizerou, píše spravodajský server iDNES.cz.

Napríklad v okrese Děčín niektorí prevádzkovatelia reštaurácií už kvôli osám neservírujú jedlo na terasách či v záhradkách, pretože zákazníci ho nemôžu v pokoji konzumovať. Pivo si hostia automaticky prikrývajú táckou.

Hostia v penzióne Starý mlýn v Národnom parku České Švýcarsko v okrese Děčín sa radšej ukrývajú vo vnútri reštaurácie. Zamestnankyňa pre iDNES.cz uviedla, že za posledný týždeň sa situácia zhoršila. "Majú hniezda okolo penziónu, a tak sa ich vôbec nemôžeme zbaviť," uviedla.

Podľa odborníkov spôsobuje agresivitu hmyzu tohtoročné mimoriadne suché a horúce leto.

Aleš Bezděk z Entomologického ústavu českej Akadémie vied vysvetlil, že počasie osám nahráva. Čím sú horúčavy väčšie, tým sú aktívnejšie. "Keby bolo chladnejšie, ôs by bol rovnaký počet, ale menej by obťažovali," uviedol odborník.

Navyše, tohtoročné horúce leto nasleduje po miernej zime, čo je pre osy ideálna kombinácia. "Na jeseň osie hniezda vymierajú, zimu prečkajú len oplodnené samičky. Tie potom na jar zakladajú nové hniezda. Ak je však zima mierna, prezimuje ich viac," uviedol entomológ. Tohtoročná generácia ôs vymrie na konci septembra alebo na začiatku októbra.

Osy budú teda trápiť ľudí ešte celý zvyšok prázdnin. Osy sú navyše agresívnejšie než včely alebo sršne. Na rušivé vplyvy totiž ľahko reagujú aj hromadným útokom, najmä v prípade, že sa človek ocitne v blízkosti hniezda, dodal Bezděk.

Šťastím je to, že pri bodnutí uvoľnia pomerne málo jedu. "Smrteľná dávka u ôs je približne 160 bodnutí, u včiel stačí 40 žihadiel," informoval expert, ktorého citovalo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Životu nebezpečné sú však osy pre ľudí, ktorí sú na ich jed alergickí. Tohtoročná "osia kalamita" má prvú obeť: cez víkend po bodnutí žihadlom zomrel muž v Benátkach nad Jizerou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.