V USA uznali za vinného zajatca z Afganistanu, Rusa Chamidullina

Ilustračné foto Foto: Archív TASR

Richmond 8. augusta (TASR) - Bývalého dôstojníka sovietskej armády, obvineného, že bojoval na strane afganského Talibanu, uznal v piatok súd v americkom meste Richmond vo Virgínii za vinného z terorizmu vo všetkých bodoch obžaloby. Irek Chamidullin je prvým vojenským zajatcom z Afganistanu, ktorý bol postavený pred americký federálny súd, informovala tlačová agentúra Reuters.

Americké ministerstvo spravodlivosti v obžalobe uviedlo, že Chamidullin je občanom Ruska a začiatkom 80. rokov bol veliteľom tanku sovietskej armády.

Muž konvertoval na islam a má 55 rokov. Čelil 15 bodom obžaloby od podporovania teroristov najmenej od roku 2001 až po obvinenie vzťahujúce sa k útoku na základňu afganskej pohraničnej polície, ktorý zorganizoval v roku 2009.

Porota zložená zo siedmich mužov a piatich žien zvažovala rozsudok vyše osem hodín, kým dospela k rozhodnutiu.

Obžaloba vykreslila Chamidullina ako hlavného organizátora útoku, ktorý mal vlákať vrtuľníky amerických vojakov do pasce, kde na ne chcel Taliban zaútočiť ťažkými zbraňami. "Evidentne to nastražil na americké sily, o ktorých vedel, že budú reagovať," uviedol námestník americkej ministerky spravodlivosti James Gillis.

O výške trestu rozhodne porota 6. novembra, odsúdenému hrozí doživotie.

Jeho obhajca argumentoval nedostatkom dôkazov, že by Chamidullin mal v úmysle zabiť Američanov.

Pri útoku zahynulo asi 30 povstalcov a žiaden Američan či príslušník afganskej armády. Povstalci, z ktorých útok prežil iba Chamidullin, na žiaden americký vrtuľník nestihli vystreliť.

Obvineného priviezli do súdnej siene na invalidnom vozíku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.