PRIESKUM: Slováci kupujú šperky čoraz častejšie, ako dar i investíciu

Ilustračné foto Foto: Tomáš Gerši/TASR

Bratislava 7. októbra (TASR) – Hodnota šperkov u Slovákov stúpa. Ako darček či investíciu si ich v porovnaní s Čechmi kupujú čoraz častejšie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si v oboch štátoch nechala vypracovať spoločnosť ALO diamonds.

Podľa prieskumu kúpi šperk v priebehu jedného roka 38 % Slovákov, v Českej republike sa pre kúpu tejto ozdoby rozhodne 30 % opýtaných. Minimálne raz za rok prijme šperk ako dar 29 % Slovákov, v Českej republike ním obdarujú o tretinu menej ľudí.

Klenot je vhodným darčekom v oboch krajinách pri príležitosti životného jubilea i v prípade svadby. Ako pripomienku k životnému jubileu by šperk kúpilo 77 % Čechov a 71 % Slovákov, šperk ako svadobný dar by zvolilo 64 % Čechov a 60 % Slovákov.

Rozdiel nastáva v situáciách, ktoré sú spojené s náboženskou tematikou. Takéto príležitosti, aj vzhľadom k väčšiemu počtu veriacich, zvádzajú ku kúpe a darovaniu šperku Slovákov. "Ku krstinám by preto klenot darovala takmer polovica Slovákov (48 %) oproti tretine (32 %) Čechov. Naopak, 62 % Čechov by darovalo šperk k narodeniu dieťaťa. Na Slovensku by tak urobilo iba 49 % opýtaných," uvádza Alojz Ryšavý, klenotník ALO diamonds.

Podľa prieskumu takisto rastie aj záujem o šperky ako investičný produkt. Do takejto kúpy je ochotný investovať približne každý štvrtý Čech a Slovák (25 % Čechov a 27 % Slovákov).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.