SKSaPA: Návrh štátneho rozpočtu s vyššími platmi zdravotníkov nepočíta

Ilustračné foto Foto: TASR/S. Písecký

Bratislava 7. októbra (TASR) - Návrh štátneho rozpočtu nepočíta podľa sesterskej komory so sľubovaným budúcoročným zvýšením platov zdravotníkov. Súčasný návrh výšky platby za poistencov štátu na jej vykrytie nepostačí, upozorňuje. Vedenie komory preto vyzvalo vládu, aby dala na zdravotníctvo na budúci rok viac.

"Vyzývam členov kabinetu Roberta Fica, aby upravili rozpočet na zdravotníctvo tak, aby bola avizovaná úprava platov zdravotníckych pracovníkov garantovaná po celý rok 2016, a nielen do blížiacich sa parlamentných volieb. Zároveň však treba prijať taký systém odmeňovania, aby sa zvýšenie miezd dotklo všetkých zdravotníkov a ukončila sa tak jedna veľká trauma v slovenskom zdravotníctve," uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Podľa člena Rady a riaditeľa kancelárie komory Milana Laurinca navrhovaná úprava miezd zdravotníkov nereflektuje na zvýšené príjmy z lepšieho výberu daní. Poukazuje, že vláda radšej znižuje DPH na mäso, ako by zabezpečila dôstojnú životnú úroveň a sociálne istoty zdravotníkov.

"Minister zdravotníctva Viliam Čislák hazarduje so zdravotníckymi pracovníkmi, keď napriek nesúhlasu stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve predložil do parlamentu zákon, ktorý nemá ich podporu, rozdeľuje a dehonestuje. Obávame sa, že sa zopakuje situácia spred troch rokov, kedy naše mzdy neboli garantované," doplnil na margo plánovanej úpravy miezd zamestnancov nemocníc.

Platba za poistencov štátu má byť na budúci rok vyššia, sadzba má vzrásť z tohtoročných 4,16 na 4,30 percenta. Štát by mal tak za asi 3,1 milióna svojich poistencov, ako sú deti a dôchodcovia, zaplatiť na preddavkoch 1,38 miliardy eur. Podľa informácií TASR minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) s týmto číslom nie je spokojný a chcel by presadiť vyššiu platbu, a to aspoň na úrovni 4,6 percenta. Zdravotníctvo bude na budúci rok potrebovať viac peňazí na platy zdravotníkov. Táto položka robila problém aj v tomto roku, zdravotníctvo preto ide štát dofinancovať sumou 81 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.