Obyvatelia Centroomu v Piešťanoch nebudú musieť svoje byty vypratať

Na snímke polyfunkčný objekt Centroom v Piešťanoch Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Piešťany 12. októbra (TASR) - Od dnešného dňa by mal staticky narušený objekt Centroom v Piešťanoch začať fungovať v novom režime. Znamená to, že od objektu bude existovať iba jeden kľúč od vstupu. Informovala o tom hovorkyňa Mestského úradu v Piešťanoch Eva Bereczová.

"Mesto zatiaľ zabezpečilo náhradné ubytovanie pre 12 osôb z tohto objektu, ostatní si náhradné ubytovanie zabezpečili sami. Počet sa môže v priebehu nasledujúcich dní ešte zmeniť, títo občania si totiž aktívne hľadajú ubytovanie," uviedla hovorkyňa. Na mestskom úrade stále funguje podľa jej vyjadrenia krízový tím, na ktorý sa obyvatelia domu môžu obrátiť. V piatok 9. októbra boli na príkaz primátora vyslané do priestorov budovy terénne sociálne pracovníčky, ktoré obyvateľom poskytovali základné informácie a poradenstvo, dohodnutá bola aj spolupráca so psychologičkou, ktorá by podľa potreby obyvateľom pomohla lepšie zvládnuť tento krízový stav, do ktorého sa dostali nie vlastnou vinou.

Novou skutočnosťou je, že vlastníci bytov nemusia svoje nehnuteľnosti vypratávať, nakoľko podľa projektovej dokumentácie nebude nutné, aby počas sanačných prác svoje byty sprístupňovali. V týchto dňoch finišuje projektová dokumentácia ohľadom sanačných prác, ktorá je riešená v dvoch úrovniach. "Urgentné zabezpečovacie práce, ktoré budú prebiehať v priestoroch prízemia a vyriešia havarijný stav – kvôli tomu je nutné, aby počas týchto dní majitelia obchodov na prízemí tieto priestory vypratali. A potom sanačné práce, ktoré je nutné urobiť z dlhodobého hľadiska, aby budova spĺňala normy. Projekt pravdepodobne určí, že budú prebiehať na prvom poschodí, kde budú doplnené nosné steny a konštrukcie. Tu počítame s termínom približne štyri mesiace," dodala Bereczová.

Príkaz na vypratanie domu vydalo mesto koncom uplynulého týždňa po zoznámení sa s výsledkami odborného posudku na statiku budovy. V objekte je 44 bytových jednotiek a predajne na prízemí. Dom skolaudovaný v roku 2010 vykazuje chyby, ktoré môžu kedykoľvek bez varovných príznakov viesť k zrúteniu. Podľa hovorkyne na stavebnom úrade začala kontrola všetkej dokumentácie v súvislosti s budovou Centroom – všetky povolenia, súhlasy a rozhodnutia.

SKSR: Padajúci Centroom je vrchol ľadovca, stavebníctvo potrebuje jasné pravidlá

Novostavby s technickými poruchami s rôznym stupňom nebezpečenstva možného kolapsu nie sú problémom jedného alebo dvoch projektantov, ale prejavom celého súboru problémov v stavebníctve. Presvedčená je o tom Stavebná komora Slovenskej republiky (SKSR), pričom poukazuje na medializovaný prípad polyfunkčnej budovy Centroom v Piešťanoch.

Mediálny hon na jedného neprofesionálneho projektanta podľa nej problém slovenského stavebníctva nevyrieši. „Takéto novostavby môžeme na Slovensku za posledných 15 až 20 rokov počítať na desiatky až stovky, štatisticky možno aj viac,“ upozornil prezident SKSR Ivan Pauer.

Hlavné problémy stavebníctva vidí komora vo viac ako 20 rokov chýbajúcej koncepcii rozvoja, v dlhodobo zdeformovanej legislatíve a jej neustálych zmenách na riešenie aktuálneho problému. Poukázala aj na silný dosah klientelizmu a politiky na legislatívu pri minimálnom vplyve odborníkov z praxe. Chýba jej tiež príprava študentov na reálnu prax v celom spektre stavebných profesií a odborov.

„Chýbajúce jasné pravidlá financovania, povinností, práv a zodpovedností v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch v stavebníctve spôsobujú prakticky nulovú vymožiteľnosť práva,“ zdôraznil Pauer. S tým podľa neho súvisí aj absencia pravidiel tvorby urbanistického plánovania Slovenska, jeho regiónov a zón. „Situáciu komplikuje aj zdĺhavý a zložitý schvaľovací proces prípravy stavieb zaťažujúci investorov a úrady,“ dodal.

Ako ďalej uviedol, veľkú časť problémov stavieb spôsobuje chýbajúca kontrola správnosti projektovej dokumentácie pred začatím výstavby, ktorá je v Európskej únii a vo svete bežná. Za dlhodobý zdroj chýb považuje absentujúce vzdelávanie stavebných odborníkov počas praxe. „Na Slovensku prakticky neexistuje žiadny zákon, ktorý by vyžadoval, aby stavebnú činnosť vykonávali len osoby vzdelané v niektorom stavebnom odbore alebo remesle,“ doplnil Pauer.

Stiahnutie návrhu nového stavebného zákona z parlamentu hodnotí SKSR pozitívne, pretože ho označila za nezrozumiteľný a nekoncepčný. Zároveň vyzvala vládu, aby nečakala na výsledok budúcoročných volieb a pripravila nový legislatívny zámer. Jeho tvorbu navrhuje zveriť úzkemu okruhu stavebných praktikov a nie veľkej skupine teoretikov, ktorí výstavbu nikdy nepripravovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.