Gazprom obnovil dodávky plynu na Ukrajinu

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Moskva 12. októbra (TASR) - Ruský vývozca zemného plynu, energetický koncern Gazprom, obnovil jeho dodávky na Ukrajinu, ktoré zastavil v júli tohto roka pre spor s Kyjevom o cenu komodity. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie generálneho riaditeľa Gazpromu Alexeja Millera.

Gazprom svojimi dodávkami pokrýva zhruba tretinu zo spotreby plynu v Európe a približne 50 % komodity prepravuje cez Ukrajinu. Spory medzi vládami v Kyjeve a Moskve o cenu plynu v minulosti niekoľkokrát viedli k zastaveniu jeho transportu cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

Miller oznámil, že Gazprom dnes o 9. hodine SELČ obnovil export plynu na Ukrajinu, keďže dostal od Kyjeva preddavok 234 miliónov USD (205,95 milióna eur) z októbrového účtu za plyn, ktorý vyčíslil na 500 miliónov USD.

Gazprom v júli zastavil dodávky plynu na Ukrajinu, pretože mu Kyjev nezaplatil vopred za jeho export. Minulý mesiac však Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o tzv. zimnom balíku. V piatok 9. októbra Gazprom oznámil, že ho Ukrajina požiadala, aby jej v októbri dodal 2 miliardy kubických metrov plynu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.