Medziročná miera inflácie v Nemecku klesla v septembri na nulu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Berlín 13. októbra (TASR) - Rast spotrebiteľských cien v Nemecku sa v septembri zastavil. Medziročná miera inflácie v najväčšej ekonomike eurozóny klesla v septembri na nulu z augustových 0,2 % tak, ako to naznačil rýchly odhad. Dôvodom bolo ďalšie zníženie veľkoobchodných cien. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na spresnené údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

V medzimesačnom porovnaní sa index spotrebiteľských cien v Nemecku znížil o 0,2 % po nulovom augustovom raste.

Štatistický úrad tak potvrdil rýchly odhad, ktorý zverejnil 29. septembra.

Dôvodom nulovej inflácie sú klesajúce ceny energií, ktoré sa v septembri prepadli medziročne o 9,3 %. Po ich vylúčení sa ceny tovarov a služieb v Nemecku v septembri zvýšili medziročne o 1,1 %.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že zatiaľ čo ceny nepotravinárskych tovarov v Nemecku v sledovanom období medziročne klesli o 1,3 %, potraviny zdraželi o 1,1 % a aj ceny služieb stúpli o 1,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii (EÚ) určuje podľa jednotnej metodiky, sa v prípade Nemecka v septembri znížil medziročne o 0,2 % po augustovom miernom náraste o 0,1 %, a v medzimesačnom porovnaní klesol o 0,3 %. Aj tieto údaje sa zhodujú s rýchlym odhadom Destatisu.

Separátne štatistiky ukázali, že veľkoobchodné ceny v Nemecku aj v septembri pokračovali v poklese a medziročne sa znížili o 1,8 %. To je viac ako v auguste, keď klesli o 1,1 % a najstrmší pád veľkoobchodných cien od februára tohto roka. Veľkoobchodné ceny v Nemecku sa vytrvalo znižujú od júla 2013.

Analytici pozorne sledujú vývoj cien v Nemecku, pretože im signalizuje, ktorým smerom sa vydá inflácia v eurozóne. Cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) je pritom inflácia na úrovni 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.