Proces v kauze bytovej mafie sa opäť nepodarilo otvoriť

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 14. októbra (TASR) - Po približne roku a pol sa dnes senát Okresného súdu Bratislava I snažil riadne pojednávať v kauze bytovej mafie s hlavným obžalovaným Jozefom D., ktorý sa vydáva za policajného agenta, a ďalšími obžalovanými.

Jozef D. však navrhol súdu, aby získal súhlas od ministra vnútra, aby tohto obžalovaného zbavil mlčanlivosti a to aj na obdobie, kedy bol nielen príslušníkom, ale aj spolupracovníkom polície. Súd stanovil trojdňovú procesnú lehotu pre prokurátorku, obžalovaného Jozefa D. a advokáta s tým, že v tejto lehote pošlú návrh otázok, ktoré potom súd zašle ministerstvu vnútra, respektíve ministrovi vnútra. V kauze sa okrem dnešného dňa malo pojednávať aj vo štvrtok a v piatok (15. a 16.10.). Proces dnes predseda senátu odročil na 3., 4. a 5. februára 2016.

Jozefa D. na dnešný proces eskortovali z väzby, do ktorej ho vzal Okresný súd (OS) v Dunajskej Strede v sobotu 10. októbra a to z dôvodu tzv. kolúznej a preventívnej väzby. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru ho zadržali 8. októbra v Šenkviciach v súvislosti s podvodom s nehnuteľnosťami.

Spisový materiál v kauze tzv. bytovej mafie je rozsiahly, má približne 12.000 strán. Nakoľko ide o nové zloženie senátu, viacerí obžalovaní požiadali dávnejšie o vykonanie dokazovania od začiatku. V marci tohto roku pre neúčasť troch obžalovaných súd v kauze nekonal. Za marcovú neúčasť na súde uložil dnes predseda senátu hlavnému obžalovanému Jozefovi D. poriadkovú pokutu vo výške 500 eur. Po tom, ako sa pôvodný sudca a v súčasnosti obvinený Pavol D., vzdal k 1. máju minulého roku funkcie sudcu, značne to skomplikovalo doriešenie viacerých káuz, ktoré mu boli pridelené, vrátane tejto kauzy bytovej mafie.

Posledné pojednávanie v kauze bytovej mafie s obžalovaným Jozefom D., ktorý bol údajne agentom či príslušníkom Policajného zboru, sa konalo na začiatku marca minulého roka pred Okresným súdom Bratislava I s vylúčením verejnosti. Rozhodol o tom na úvod procesu vtedajší predseda senátu Okresného súdu Bratislava I a exsudca Pavol D.

V kauze bytovej mafie je obžalovaných 14 osôb z podvodov, ktoré prebehli v rokoch 2004 až 2007. Jedna z obžalovaných medzičasom zomrela. Nehnuteľnosti v miliónových hodnotách prevádzali nastrčené osoby – herci za niekoľko tisíc korún. Organizátori ich vybavili falošnými dokladmi totožnosti. Tzv. herci sa potom vydávali za skutočných vlastníkov a podpisovali potrebné dokumenty. Podvodníkom sa takto podarilo získať nehnuteľnosti v bratislavských Rusovciach, byt v Senici či dom v centre Bratislavy. Jozef D. pred Okresným súdom Bratislava I už v októbri 2011 vypovedal, že pôsobil ako agent kriminálneho spravodajstva.

Tvrdenia Jozefa D. o tom, že vysokým policajným predstaviteľom odovzdával čierne peniaze z trestnej činnosti, sú výmysly. "Jediní, kto tu hovorí pravdu, sme my, jediný, kto tu usvedčujúco klame, je tento pán. Veci, čo hovorí, okrem tých, ktoré súvisia s prácou proti organizovaným skupinám, sú výmysly," vyhlásil koncom októbra 2013 minister vnútra Robert Kaliňák.

Táto súdna kauza môže mať komplikovaný priebeh po odstúpení Pavla D. z funkcie sudcu. Figuruje v nej okrem uvedených 14 obžalovaných viac ako 20 riadnych a náhradných advokátov. Celé mesiace sa v prípade od roku 2011 nepojednávalo pre viaceré procesné prekážky. Súd dnes skonštatoval, že zatiaľ náhradní obhajcovia potrební nie sú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.