Vďaka Elektronickému trhovisku Nemocnica sv.Michala usporila státisíce

Na snímke Nemocnica svätého Michala, a.s., v Bratislave. Foto: TASR/Alexander Ballek

Bratislava 14. októbra (TASR) - Zadávanie podlimitných zákaziek s využitím Elektronického trhoviska vníma ako efektívny a hlavne administratívne nenáročný nástroj verejného obstarávania aj ekonomický námestník Nemocnice svätého Michala v Bratislave Pavol Stračiak.

Ako povedal pre TASR, Nemocnica svätého Michala, a.s., v pozícii verejného obstarávateľa aplikuje pri nákupe tovarov, služieb a prác postupy verejného obstarávania v súlade so zákonom č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní. Jednou z možností je zadávanie zákaziek prostredníctvom moderného, progresívneho EKS.

"Ako príklad môžem uviesť dve nami realizované zákazky, na ktorých sa prostredníctvom EKS podarilo reálne ušetriť 387.570 eur, ktoré budú využité pre ešte väčšie skvalitnenie nami poskytovanej zdravotnej starostlivosti," zdôraznil Stračiak.

V prvom prípade išlo o vetranie a chladenie kabíny magnetickej rezonancie a vetranie priľahlých miestností. Vstupná ponuka bola 50.000 eur a dosiahnutá po elektronickej aukcii 46.998 eur. Ešte výraznejšie úspory sa dosiahli v prípade rekonštrukcie objektu polikliniky. Kým vstupná ponuka bola 1.307.568 eur, najvýhodnejšia ponuka dosiahla 923.000 eur.

Elektronické trhovisko bolo zriadené 1. júla minulého roka. Prvý obchod sa na ňom uskutočnil 30. septembra, v ostrej prevádzke funguje od 1. februára tohto roka. Povinne na ňom nakupuje štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000, resp. 5000 eur, a dosahuje najviac 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.

Okrem Elektronického trhoviska nasledujú v rámci Elektronického kontraktačného systému (EKS) ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.