EÚ znovu preskúma ceny čínskych solárnych panelov a buniek

Ilustračné foto Foto: TASR/Eduard Fašung

Brusel 7. decembra (TASR) - Krátko pred skončením antidumpingovej ochrany európskych výrobcov sa Európska únia rohodla znovu preskúmať ceny čínskych solárnych panelov a solárnych buniek dovážaných na trh spoločenstva. Informovala o tom DPA.

Sankčné clo EÚ malo pôvodne prestať platiť dnes. V dôsledku rozhodnutia zo sklonku minulého týždňa sa jeho platnosť predlžuje o 15 mesiacov. Európska komisia (EK) podľa úradného vestníka EÚ sa má dopracovať ku konečnému výsledku od soboty (5.12.) do marca 2017.

EÚ po dlhom spore s Pekingom zaviedla sankčné clo na čínske solárne panely a bunky v roku 2013, aby ochránila ich európskych výrobcov pred podstatne lacnejšou ázijskou konkurenciou.

Čína je najväčším výrobcom solárneho sortimentu na svete.

Európske odvetvové združenie ProSun požiadalo EK o preskúmanie súčasných cien čínskych výrobkov v septembri. Šéf ProSun Milan Nitzschke povedal, že opatrenia EÚ musia zostať v platnosti, pokiaľ čínski výrobcovia nepristúpia na dodržiavanie základných obchodných a súťažných medzinárodných pravidiel.

Nové vyšetrovanie by malo objasniť, či sa má v cle urobiť rozdiel medzi solárnymi panelmi a solárnymi bunkami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.