Obchodný deficit Fínska sa v októbri zvýšil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Helsinki 8. decembra (TASR) - Deficit zahraničného obchodu Fínska zaznamenal v októbri rast po tom, ako vývoz klesol výraznejšie než dovoz. Ukázali to dnes zverejnené predbežné údaje fínskej colnej správy. Informoval o tom portál RTTNews.

Obchodný deficit dosiahol v októbri 210 miliónov eur, zatiaľ čo v rovnakom mesiaci minulého roka predstavoval 88 miliónov eur. Výrazne sa zvýšil aj oproti septembru, kedy dosiahol 40 miliónov eur.

Dôvodom je prepad exportu, ktorý bol výraznejší než pokles dovozu. Zatiaľ čo dovoz klesol medziročne o 8 %, vývoz až o 11 %.

Za zhoršením vývoja v exporte aj importe sú krajiny mimo Európskej únie. Zatiaľ čo vývoz do štátov EÚ klesol v októbri medziročne o 5 %, do krajín mimo EÚ zaznamenal pokles až 18 %. Podobne to bolo aj pri dovoze. Import zo štátov EÚ klesol o 6 %, z krajín mimo EÚ o 12 %.

Celkový obchodný deficit za 10 mesiacov tohto roka sa však znížil. Dosiahol len 120 miliónov eur, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo až 1,6 miliardy eur. Klesol vývoz aj dovoz, pričom vývoz zaznamenal pokles o 4 % a dovoz o 7 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.