Najvyšší stupeň pohotovosti kvôli smogu v Pekingu stále platí

Znečistené ovzdušie v Pekingu Foto: TASR/AP

Peking 8. decembra (TASR) - Školy v čínskom hlavnom meste sú dnes zatvorené a úrady nariadili pozastaviť stavebnú činnosť po tom, ako vstúpil do platnosti najvyšší, červený stupeň pohotovosti v súvislosti so znečistením ovzdušia. Informujú o tom svetové agentúry.

Index kvality ovzdušia (AQI) dosiahol dnes o 07.00 h miestneho času (00.00 h SEČ), keď vstúpila výstraha do platnosti, hodnotu 291, čo predstavuje vysoké prekročenie limitu odporúčaného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorým je hodnota indexu 25.

Index AQI monitoruje veľvyslanectvo USA v Pekingu a vyjadruje koncentráciu pevných častíc menších ako 2,5 mikrometra (PM 2,5) v ovzduší. V prípade dosiahnutia uvedenej úrovne ambasáda odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek fyzickým aktivitám vonku, a to najmä ľudom s ochorením srdca alebo pľúc, starším osobám a deťom.

Smogová pohotovosť by mala v Pekingu platiť do štvrtkového poludnia, keď sa očakáva príchod studeného frontu, ktorý by mohol znečistenie rozptýliť. V uliciach tejto 20-miliónovej metropoly majú dovtedy jazdiť striedavo motorové vozidlá s párnymi a nepárnymi poznávacími značkami.

Čínske média a svedkovia informovali a stovkách Pekinčanov nerešpektujúcich odporúčania úradov, ktorí vyšli do ulíc i napriek hroziacemu zdravotnému riziku alebo používali vozidlá s inou než prikázanou poznávacou značkou. Podľa štátneho rozhlasu však bola premávka na cestách v Pekingu citeľne pokojnejšia.

Najvyšší stupeň pohotovosti kvôli smogovej situácii vyhlásili v Pekingu vôbec prvýkrát. Zlé podmienky majú podľa odhadov príslušných úradov trvať dlhšie než tri dni s tým, že najhoršia situácia má v čínskej metropole nastať v období od dneška do štvrtka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.