Tempo rastu inflácie v Česku sa v novembri nečakane spomalilo

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 9. decembra (TASR) - Tempo rastu inflácie v Česku, ktoré je stále veľmi mierne, sa v novembri ešte spomalilo. To prekvapilo analytikov, ktorí očakávali, že inflácia sa zrýchli. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe údajov, ktoré dnes zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

Presnejšie, index spotrebiteľských cien v Česku v novembri medziročne vzrástol len o 0,1 %, čo je ešte menej ako v októbri, keď sa zvýšil o 0,2 %. Analytici pritom očakávali, že tempo rastu inflácie v susednej krajine sa v novembri naopak zrýchli a dosiahne 0,4 %, rovnako ako v septembri.

ČSÚ ďalej uviedol, že ceny oblečenia a obuvi v Česku v novembri medziročne stúpli o 2,9 %, a ceny elektriny sa zvýšili o 1 %, ale ceny potravín a nealkoholických nápojov klesli o 1,4 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Českej republike v novembri znížili o 0,4 %, pričom experti počítali s ich poklesom len o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.