Tendencia lavínového nebezpečenstva na Slovensku trvá

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 9. decembra (TASR) - Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku trvá malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V priebehu dňa by sa táto situácia zmeniť nemala. TASR o tom informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS).

"Ľudia by mali pamätať, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva môžu byť ohrozený pádom lavín," uviedol. Stále platí, že predovšetkým na južných, juhovýchodných a východných svahoch, záveroch dolín, úzkych žľaboch a kuloároch sa nachádza aj viac ako 100 centimetrov snehu.

Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Sneh, ktorý pripadol počas minulotýždňovej periódy sneženia, bol vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nerovnomerne. V stredných polohách je do 30 centimetrov snehu, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza od výšky približne 1100 metrov. Povrch snehovej pokrývky je veľmi rôznorodý, strieda sa tvrdý, vetrom ubitý, s prebárajúcim sa snehom alebo s kôrou na povrchu, ktorá nie je nosná. Počas dňa je sneh väčšinou vlhký až mokrý, vo vysokých polohách nad 2000 metrov severných orientácií je sneh ešte stále suchý a doskovitý.

Dnes ráno bolo na horách väčšinou zamračené s hmlou v Malej Fatre. Mierna teplotná inverzia ešte stále pokračuje. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus dvoch do plus troch stupňov Celzia. Fúkal len slabý premenlivý vietor s rýchlosťou do 15 kilometrov za hodinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.