V prvom polroku 2016 sa schváli program predsedníctva SR v EÚ

Na archívnej snímke rokovanie vlády SR Foto: TASR

Bratislava 9. decembra (TASR) - Budúci rok bude obdobím prípravy národných priorít a programu slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. To bude vykonávať pol roka od júla 2016. Na vládu by sa samotný program mal dostať v prvej polovici budúceho roka.

Ďalej sa napríklad sfinalizuje a spustí webstránka predsedníctva, ako aj pripraví audiovizuálny spot a oficiálne publikácie. Vyplýva to zo správy o stave pripravenosti SR na výkon predsedníctva, ktorý dnes schválila vláda.

Predsedníctvo Rady vykonávajú v polročných cykloch vopred určené skupiny troch členských štátov, tzv. Trio, počas 18 mesiacov. Spolu so Slovenskom ho tvorí Holandsko a Malta.

Program Tria je už v podstate hotový. Všetky členské štáty EÚ ho majú schváliť na poslednej tohtoročnej Rade pre všeobecné záležitosti v Bruseli 15. decembra. Následne ho 16. decembra predstavia premiéri Tria v Haagu.

Na rozdiel od predchádzajúcej predsedníckej praxe bolo podľa ministerstva zahraničných vecí spoločnou ambíciou vytvoriť strategický, úderný a zrozumiteľný program. Medzi najpodstatnejšie témy vybralo budovanie digitálneho jednotného trhu; prehĺbenie Hospodárskej a menovej únie; vytvorenie Únie kapitálových trhov; revíziu viacročného finančného rámca; odstránenie administratívnej a regulačnej záťaže malých a stredných podnikov; riešenie nezamestnanosti; budovanie Energetickej únie; obehovú ekonomiku a problematiku zmeny klímy.

Na Slovensku sa v druhom polroku budúceho roka bude konať 20 podujatí na vysokej úrovni, z toho 15 neformálnych zasadnutí ministrov a päť ministerských konferencií. Pripravuje sa organizácia približne 180 pracovných stretnutí, ako sú konferencie, výjazdové zasadnutia pracovných skupín, semináre či workshopy. V Bruseli a Luxemburgu sa uskutoční približne 35 formálnych zasadnutí Rady EÚ a 2000 zasadnutí pracovných skupín a výborov.

Rezortu diplomacie sa ako hlavnému koordinátorovi príprav podujatí na vysokej úrovni podarilo tento rok uzatvoriť viac ako 20 verejných obstarávaní a viac ako 20 vyhlásiť.

Ukončené obstarávania pokrývajú ubytovacie, cateringové či dopravné služby pre podujatia na vysokej úrovni. Rovnako sa začalo aktívne rozvíjať sponzorstvo so súkromným sektorom.

Náklady v budúcom roku sa očakávajú vo výške 50,9 milióna eur. Celkovo by náklady na predsedníctvo nemali prekročiť 70 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.