Pinturault triumfoval v obrovskom slalome v Juzawe, Žampa 29.

Alexis Pinturault Foto: TASR/AP

Juzawa Naeba 13. februára (TASR) - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault vyhral sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára v japonskom stredisku Juzawa Naeba a slávil tak druhé víťazstvo v sezóne po triumfe v alpskej kombinácii v Kitzbüheli. Na druhú priečku odsunul o 51 stotín sekundy krajana Mathieua Favreho, na pódiu ich doplnil Talian Massimiliano Blardone (+0,67 s). Slovenský reprezentant Adam Žampa získal dva body za 29. miesto (+4,02), jeho brat Andreas sa do 2. kola nekvalifikoval.

Pinturault, ktorý figuroval po 1. kole na druhom mieste, predviedol dravú druhú jazdu, ktorá mu vyniesla prvenstvo, už 11. v kariére v prestížnom seriáli. Naopak líder po 1. kole Nemec Fritz Dopfer nezvládol tlak a spadol na siedmu priečku. Obhajca veľkého glóbusu Marcel Hirscher skončil šiesty (+1,31) a upevnil si vedúce postavenie v SP, na druhého Nóra Henrika Kristoffersena má náskok 124 bodov. Rakúšan vedie aj priebežnú klasifikáciu v "obráku".

Teplé počasie v Japonsku sa podpísalo pod kvalitu trate, v závere súťaže bola už poriadne zničená. "Myslím si, že som zajazdil super, no stal som sa obeťou tunajších podmienok. V tejto sezóne mi už párkrát počasie pomohlo, teraz sa obrátilo proti mne," povedal Hirscher pre ORF. Lyžiari sa trápili vo vyjazdených "koľajach", Pinturault však ukázal, že aj v nich sa dá zajazdiť kvalitný čas. "Podmienky boli ťažké, ale nie dramatické. Dnes sme potvrdili, že máme veľmi silný tím," tešil sa šťastný víťaz. Francúzi mali v prvej päťke až troch pretekárov, okrem Pinturaulta a Faivreho aj 5. Victora Muffata-Jeandeta.

Adam Žampa sa do 2. kola kvalifikoval 27. časom (+2,87) a hoci v ňom stratil dve priečky, bol so svojím výkonom spokojný. "Ďalšie body v obráku - tentokrát 29. miesto. Krok za krokom, bod k bodu, preto sa teším z tých lepších častí trate. Zajtra ma čaká slalom," uviedol na svojom facebookovom profile. Jeho brat Andreas zajazdil 46. čas so stratou 4,32 s na lídra Dopfera a do 2. kola nepostúpil.

Adam Žampa po obráku v Juzawe: Dva body človek na ulici nenájde

Adam Žampa vyslovil spokojnosť so svojím umiestnením v sobotňajšom obrovskom slalome, ktorý sa konal v netradičnom japonskom stredisku Juzawa Naeba. Slovenský lyžiar so štartovým číslom 32 sa 27. časom kvalifikoval do druhého kola a napokon obsadil 29. miesto so stratou 4,02 sekundy na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta, vďaka čomu si do hodnotenia Svetového pohára pripísal ďalšie dva body. Celkovo ich má na konte už 80, na čom má leví podiel skvelá piata priečka z januárovej alpskej kombinácie v Kitzbüheli.

Žampa bodoval v prebiehajúcom ročníku v "obráku" druhýkrát, takisto na 29. pozícii skončil v ľadovcovej ouvertúre v Söldene. "Som veľmi rád, že sa mi podarilo bodovať v obrovskom slalome, druhýkrát v sezóne a tretíkrát v kariére. Takisto som veľmi rád, že som získal ďalšie dva body do hodnotenia Svetového pohára. Možno som trochu nespokojný s dolnou časťou trate, kde som zbytočne veľa stratil, ale zasa v strmej časti som mal perfektný čas. Zašiel som tam v 1. kole trinásty čas a v druhom som tam takisto zajazdil výborne. Škoda tej spodnej časti, ale na druhej strane - dva body človek na ulici nenájde. Treba makať ďalej a posúvať sa stále bližšie k tej prvej tridsiatke," sprostredkoval TASR slová Adama Žampu PR manažér Ľuboš Schwarzbacher.

V nedeľu sa Žampa predstaví v Juzawe v slalome, v ktorom v prebiehajúcej sezóne bodoval zatiaľ dvakrát. V decembri obsadil v Madonne di Campiglio 15. miesto, v Kitzbüheli bol dvadsiaty. Predpovede počasia však neznejú optimisticky, už v sobotu bolo v Japonsku teplé počasie, ktoré sa neblaho podpísalo pod kvalitu trate. "Dnes bolo jarné počasie, nejakých 12 stupňov, našťastie nepršalo. Zajtra bude ten rozdiel, že by malo aj pršať. Verím, že to usporiadatelia dobre zvládnu a že podám v slalome čo najlepší výkon," zaželal si 25-ročný Tatranec.