Izrael si pripomenil pamiatku padlých vojakov a obetí terorizmu

Na archívnej fotografii izraelskí vojaci sedia na tanku pri hranici Izraela s pásmom Gazy 4. mája 2016. Foto: TASR AP

Tel Aviv 11. mája (TASR) - Život v Izraeli sa dnes o 11.00 h miestneho času zastavil, aby si jeho obyvatelia dvoma minútami uctili pamiatku padlých izraelských vojakov a obetí terorizmu.

Od roku 1860, keď sa židia začali vracať do jeruzalemského Starého mesta, prišlo pri násilnostiach o život 23.447 príslušníkov izraelských ozbrojených síl, informovalo izraelské ministerstvo zahraničných vecí.

Do tohto počtu sú zarátaní aj vojaci, ktorí prišlo o život pred vyhlásením Štátu Izrael i po ňom - po roku 1948 -, až po padlých v poslednej vojne v pásme Gazy v roku 2014. Do bilancie sú zahrnuté aj obete útokov ozbrojených militantov, pričom za posledný rok ich bolo 68, dodala s odvolaním sa na oficiálne údaje agentúra AP.

Stovky Izraelčanov sa dnes vydali na vojenské cintoríny v rôznych častiach krajiny, kde sa obvykle v tento deň konajú pietne akty. Štátny akt sa dnes konal na Herzlovej hore za účasti prezidenta Reuvena Rivlina, premiéra Benjamina Netanjahua, náčelníka generálneho štátu izraelskej armády Gadiho Eizenkota, predsedníčky najvyššieho súdu Miriam Naorovej a členov rodín padlých vojakov.

Podobný obrad v prítomnosti ministra obrany Mošeho Jaalona sa dnes konal aj vojenskom cintoríne Kirjat Šaul v Tel Avive.

Dnes popoludní sa na Herzlovej hore, kde sa nachádza izraelský národný cintorín, uskutoční i osobitná spomienka na obete terorizmu, ktorej sa zúčastní aj prezident Rivlin.

Izraelské ministerstvo obrany vyslovilo očakávanie, že vojenské cintoríny na rôznych miestach krajiny dnes navštívi okolo 1,5 milióna Izraelčanov.

Deň pamiatky padlých izraelských vojakov a obetí terorizmu sa v súlade so židovskou tradíciou začal už v utorok po západe slnka a končí sa dnes v rovnakom čase, keď jeho melancholickú náladu vystriedajú oslavy Dňa nezávislosti, ktorým si Izrael pripomína 68. výročie svojho vzniku.

V súvislosti s Dňom pamiatky padlých a Dňom nezávislosti velenie izraelskej armády na dva dni uzavrelo priechody na západný breh Jordánu a do pásma Gazy, aby sa takto predišlo prípadným palestínskym útokom.

Izrael si totiž pripomína pamiatku svojich padlých počas už osem mesiacov trvajúcej vlny palestínskych násilností, v ktorej bolo zabitých 28 Izraelčanov a dvaja Američania. Súčasne zahynulo asi 200 Palestínčanov. Podľa Izraela išlo poväčšine o útočníkov a zvyšok prišiel o život v zrážkach s izraelskými silami.

Izrael slávi Deň nezávislosti už tradične týždeň po národnom Dni obetí holokaustu. Táto časová súslednosť je symbolom znovuzrodenia "z popola" - z nacistického pokusu o genocídu židov Európy. Fakt, že na Deň pamiatky padlých ihneď nadväzuje Deň nezávislosti, má zasa pripomínať, že izraelský štát vznikol za cenu obetí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.