Na bratislavskom hradnom kopci oživia dobrovoľníci historické schody

Staré schody vedúce na bratislavský hradný kopec Foto: Teraz.sk

Bratislava 14. mája (TASR) – Strmú cestu v bratislavskom Starom Meste, ktorá je jedinou zachovanou cestou spájajúcou priamo nábrežie Dunaja s hradným kopcom, čaká dnes revitalizácia. Cestu pritom tvorí 338 funkčných schodov, ktoré existujú a fungujú viac ako 100 rokov. Sú obkolesené divo rastúcou zeleňou, avšak značný čas neudržiavanou. "Je to lokalita s veľkou historickou hodnotou, ale napriek tomu zanedbaná. Je to pritom posledná cestička od Dunaja smerom k hradu," priblížila pre TASR organizátorka iniciatívy Marcela Ráczová.

Napriek tomu, že schody na Strmej ceste, ktoré vyúsťujú pri električkovom tuneli na Žižkovej ulici, sú funkčné a dá sa po nich prejsť, Ráczová priznáva, že ich pozná veľmi málo Bratislavčanov. "Dá sa tadiaľ prejsť, ale ľudia to nepoznajú. Nerozpráva sa o tom. Pritom aj developerov by sme mali upozorniť, že tu také niečo je," uviedla Ráczová.

Dobrovoľníci sa preto rozhodli, že počas sobotnej brigády vyzbierajú odpadky, upravia prebujnenú zeleň a zrenovujú zábradlie. Strmá cesta, ktorá je vyhľadávaná nielen medzi domácimi obyvateľmi, ale aj niektorými bežcami, by sa tak mala stať krajšou, prístupnejšou a bezpečnejšou. Súčasťou iniciatívy je aj osadenie dvoch lavičiek, tie by ale podľa Ráczovej mali pribudnúť až o niekoľko dní. Ako dodala, mesto im síce počas akcie pomôže s odvezením odpadu, Ráczová však zároveň vyjadrila presvedčenie, že mestská samospráva by tomuto miestu mala venovať zvýšenú pozornosť, keďže je v jej správe.

Revitalizácia Strmej cesty je organizovaná v rámci programu Sokratov inštitút, pod záštitou Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica a s finančnou podporou nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft.

Akcia potrvá od 9.00 h do 14.00 h a brigádnikom pomôžu aj dobrovoľníci z Občianskeho združenia Zelené Hliadky a z Národného Trustu, vítaný je ale každý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.