Trenčín nadelil Žiline päť gólov, Skalica odvrátila vypadnutie

Trenčan Gino Van Kessel sa blysol proti Žiline štyrmi gólmi Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 13. mája (TASR) - Futbalisti Trnavy síce prehrali v piatkovom 32. kole v Podbrezovej 0:3, napriek tomu majú istú účasť v Európskej lige UEFA 2016/2016. Do hry im zahrala prehra Žiliny na umelej tráve majstrovského Trenčína 2:5, stále tak majú pred "šošonmi" trojbodový náskok. Pri lepších vzájomných zápasoch Trnavy už Žilina "andelov" nemôže predbehnúť. Pre trénera Trnavy Miroslava Karhana to bola po troch výhrach prvá prehra potom, ako zasadol na lavičku za Ivana Hucka.

Nováčik Skalica doma zdolala Dunajskú Stredu 2:1 a stále žije. Ďalší nováčik Michalovce doma remizovali so Slovanom Bratislava 1:1 a tak poslední Záhoráci strácajú na predposledný Zemplín už len dva body. Rozhodne sa v poslednom kole, Skalica hrá v Trenčíne a Michalovce hostia Žilinu.

Strelcom kola sa stal štvorgólový Trenčan Gino van Kessel, ktorý sa zároveň so 16 presnými zásahmi dostal na čelo poradia ligových kanonierov.

AS Trenčín - MŠK Žilina 5:2 (3:1)

Futbalisti AS Trenčín už ako istí šampióni sezóny 2015/2016 zvíťazili v piatkovom zápase predposledného 32. kola Fortuna ligy nad MŠK Žilina 5:2. Štyrmi gólmi sa blysol útočník AS Gino van Kessel a poskočil na čelo poradia ligových kanonierov.

Trenčanom na začiatku zatlieskala plná tribúna k obhajobe majstrovského titulu a ruky im podali bývalé hviezdy z čias Jednoty. Na ihrisku šli od začiatku oba tímy naplno a bolo sa na čo pozerať. Pokiaľ chceli Žilinčania živiť šancu na Európsku ligu, potrebovali bojovať. Domáci tím bojoval ešte o pozíciu najlepšieho strelca súťaže pre Matúša Bera. V 5. min poslal prudký center Van Kessel a Gubovi chýbali centimetre, aby loptu poslal do siete. O šesť minút si v pokutovom území našiel miesto Van Kessel. Jeho tvrdú strelu dokázal Volešák vytesniť na rohový kop. Po ňom sa lopta dostala k Šulekovi, ktorý nechytateľne trafil ľavý horný roh – 1:0. O tri minúty loptu vybojoval Guba, Van Kessel priťukol loptu Berovi, no ten zblízka prestrelil bránu. A aby toho nebolo málo, v 17. min nájazd Van Kessela pokryl Volešák. Hra sa na pár minút presunula do stredu ihriska a ani jednomu tímu sa nedarilo založiť súvislejšiu akciu. V 24. min tento úsek hry ukončil Van Kessel, keď si vychutnal obranu a do odkrytej brány pridal druhý gól Trenčína. Po pol hodine už bol rozdiel trojgólový. Bero prešprintoval Vavra a hoci mohol sám zakončiť, radšej prihral Van Kesselovi, ktorý už do opustenej brány pridal na 3:0. V 37. min sa presadil aj hosťujúci tím. Prudkú prihrávku do vnútra pokutového územia stečoval Špalek za Chovanov chrbát – 3:1. Žilinčania po góle ožili a kontaktný mal na hlave v 45. min po rohovom kope Králik. Trafil však iba brvno.

Výborný futbal pokračoval aj v druhom polčase. Žilinčania mohli hneď po prestávke streliť gól. Striedajúci Káčer vypracoval výbornú akciu so zakončením Haskiča, no Chovan bol na mieste. V 50. min sa podarilo domácemu tímu pridať štvrtý gól. Guba ponúkol loptu ako na podnose Van Kesselovi. Ten šancou nepohrdol a pomedzi Volešákove nohy upravil na 4:1. Vďaka hetriku sa dotiahol v tabuľke strelcov na prvého Bera s pätnásťgólovým nástrelom. Akcie sa striedali na oboch stranách a po jednej z nich mal Špalek na kopačke druhý gól. Reprezentačný gólman „dvadsaťjednotky“ si s jeho pokusom poradil. V 61. min pokračoval domáci gólostroj. Van Kessel potrestal chybu Králika a prehodil vybehnutého Volešáka. Už o minútu sa skóre menilo. Ofenzívne naladení Žilinčania znížili na 5:2, keď sa presadil strelou z rohu päťky Špalek. V 70. min sa opäť predviedol Van Kessel. Z rohu veľkého vápna napálil brvno žilinskej brány. Záverečné minúty priniesli ešte niekoľko zaujímavých šancí na oboch stranách, no ďalšie góly piatkový večer na Sihoti už nepriniesol.

Góly: 12. Šulek, 24., 31., 50. a 61. van Kessel - 38. a 63. Špalek. Rozhodoval: Pavlík. 2762 divákov

zostavy:

AS Trenčín: Chovan – Šulek, Kleščík, Skovajsa, Madu (66. Koolwijk) - Lawrence - Guba (75. Bala), Bero (82. Jančo), Rabiu, Kalu - van Kessel

MŠK Žilina: Volešák – Mabouka, Vavro (57. Škvarka), Králik, Mazáň - Pečovský - Špalek, Diaz, Michlík (46. Káčer), Hlohovský (82. Mbah) - Haskič

Hlasy po zápase:

Martin Ševela, tréner Trenčína: "Som šťastný, že sme odohrali ťažký zápas. Spokojný som s piatimi gólmi a to sme ešte nepremenili veľa šancí. Myslím si, že z našej strany to bol najlepší zápas sezóny. Hráči sa dostávali do náročných situácii a vychádzali z nich kombinačnosťou. Boli úseky, kedy súper dominoval, ale my sme na ihrisku mali Van Kessela. Zápas mal vysoké parametre, bodaj by bolo viac takýchto. Ľudia by si ľahšie našli cestu na štadióny."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Dôstojne sme prispeli k oslavám trenčianskeho úspechu. Množstvo šancí urobili zápas pekným. Víťazstvo domácich bolo zaslúžené."

XXX

ŽP Šport Podbrezová – FC Spartak Trnava 3:0 (1:0)

V Podbrezovej sa hralo za vytrvalého dažďa a keďže sektor hostí nie je pokrytý strechou, fanúšikovia Trnavy sa dostali pod hlavnú tribúnu, kde ich domáci usporiadatelia pustili. Na ihrisku už takí pohostinní futbalisti ŽP Šport voči súperovi neboli. V desiatej minúte Peševski ešte neuspel zoči – voči Jakubechovi, následne to skúšal nohou i hlavou Rendla taktiež bez želaného výsledku, no po štandardke a centri Podia v šestnástej minúte gólman Trnavy neudržal mokrú loptu, čo využil Vajda – 1:0. Spartak sa potom snažil o vyrovnanie, ale vytvoril si iba dve sľubné možnosti. Jež z priameho kopu mieril nad múr presne, no Kuciak stihol zareagovať a vyboxovať loptu do bezpečia. Pekná bola aj akcia z pravej strany s koncovkou Depetrisa, avšak opäť bol proti brankár 'Železiarov'.

Na archívnej snímke hráči Podbrezovej Foto: TASR/Dušan Hein

V druhom polčase sa očakával nápor hostí, ale ten neprichádzal. Využili toho domáci. Po rohovom kope sa dostala lopta spoza 16-ky cez Rendlu k Vajdovi, ktorý z päťky mieril presne k žrdi – 2:0. Podbrezovčania boli pri chuti, využívali voľný priestor, ktorý sa im núkal a Viazankovi chýbali centimetre aby bol pri lopte skôr než gólman Jakubech. Ten potom čelil dobrej strele Rendlu z priameho kopu, keď mal znovu menšie problémy. V 77. minúte to pred bránkou Spartaka doslova vrelo. Peševskí našiel Rendlu, ktorý si obhodil Jakubecha, ale zakončiť už do jeho odkrytej svätyne pri ľavej žrdi nestihol. Trnavčania sa snažili smerom dopredu niečo vymyslieť, ale finálnym prihrávkam či centrom chýbala presnosť a strely zadáci Podbrezovej úspešne blokovali. V 85. minúte navyše hostia inkasovali i tretí gól po peknom slalome Rendlu cez dvoch hráčov.

Góly:
16. a 54. Vajda, 85. Rendla. Rozhodoval: Somoláni, 1689 divákov

Zostavy a striedania:

ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjevič (33. Magda) – Podio (86. Lipčák), Vajda – Viazanko, Peševski, Šafranko – Rendla

FC Spartak: Jakubech – Kadlec, Horník, Godál, Čonka – Schranz (73. Halilovič), Bello, Jež, Greššák (64. També), Mikovič – Depetris

Martin Rusňák, tréner Trnavy: "Po troch slušných výkonoch a dobrých výsledkoch sme vstúpili do tohto zápasu trošku profesorsky, čo viac menej trvalo celý zápas. Myslím si, že mužstvo zápas nezvládlo hlavne v hlave. Pripravovali sme sa celý týždeň na štandardné situácie Podbrezovej, keďže ich zahráva veľmi dobre, no paradoxne práve po nich sme inkasovali dva úvodné góly. Súperovi môžem zagratulovať k víťazstvu, my sa môžeme tešiť len z neúspechu Žiliny, po ktorom budeme hrať Európsku ligu."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Po takomto výkone s týmto rezultátom vládne na našej strane spokojnosť. Chceli sme sa s našimi divákmi rozlúčiť víťazne, čo sa podarilo. Chlapci hrali dobrý futbal na vysokej úrovni. Výkon bol zrkadlom jari, v ktorej sme urobili pokrok a stúpali nahor. Dôležité bolo, že sme vygradovali formu. Trnave gratulujem k postupu do Európskej ligy."

XXX

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 2:0 (0:0)

V stretnutí tabuľkových susedov úvodné dejstvo veľa futbalovej krásy neprinieslo. Prvý strelecký pokus medzi žrde priniesla 14. minúta, Krznaričovu prudkú strelu z hranice šestnástky Plach z námahou vyrazil. Záhoráci odpovedali v 27. minúte, keď sa do lopty oprel Čunta, pozorný Kováč jeho strelu s istotou kryl. Po polhodine hry sa šikovne uvoľnil Leško, ktorého prudkú strelu však Kováč zneškodnil. Na opačnej strane napriahol Kuzma, avšak pozorný Plach sa prekvapiť nenechal. Spornú situáciu priniesla 41. minúta, keď Slančíkovu strelu na bránkovej čiare zasiahol rukou Kontár, ale píšťalka rozhodcu zostala nemá.

Na archívnej snímke futbalisti ViOnu Foto: TASR/Pavel Neubauer

Do druhého dejstva vstúpili domáci náporom, v 46. minúte Majkičov projektil tesne presvišťal okolo ľavého horného rohu Plachovej brány. Už o dve minúty posunul Kuzma loptu na Školníka, ten zoči-voči brankárovi mieril len do neho. Prebiehala 55. minúta, Kuzma sa rútil sám na Placha, ten ho v pokutovom území fauloval a videl červenú kartu. Do senickej brány prišiel Junas, nasledoval pokutový kop, loptu si na biely bod postavil Souza a s prehľadom poslal domácich do vedenia. Zlaté Moravce v presilovke hýrili aktivitou, ale s koncovkou si nepotykali. V 69. minúte sa k sólu nadýchol Majkič, Junas jeho strelu so šťastím skrotil. Skóre sa mohlo meniť aj v 83. minúte, ale Orávikova delovka skončila na brvne. Domáci sa predsa len dočkali v 87. minúte, keď striedajúci Perišič exportnou strelou do vinkľa nedal Junasovi šancu.

Góly:
59. De Souza (z 11 m), 87. Perišič. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Majkič - Kontár, ČK: 54. Plach (Senica), 688 divákov.

zostavy a striedania:

ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Majkič, De Souza, Tipurič, Pintér - Bariš, Krznarič - Orávik (90. Rejdovian), Školník (78. Perišič), Slančík (74. Gešnábel) - Kuzma

FK Senica: Plach - Kontár, Pavlík, Pillár, Čunta (83. Kosorín) - Hušek - Morong, Mráz (56. Junas), Leško, Dolný - Almási (63. Mehremič)ň

Libor Fašiang, tréner Zlatých Moraviec: "Dnes boli príležitosti na oboch stranách, nám vyšiel vstup do druhého polčasu, dali sme gól z jedenástky a škoda, že sme ešte nedotiahli viaceré naše šance do finálnej fázy. Sme radi, že sme sa týmto víťazstvom dostali pred Senicu."

Dušan Vrťo, tréner Senice: "Myslím si, že sme videli dobrý zápas, v ktorom hráči oboch mužstiev mohli hrať uvoľnene. Stretnutie sa muselo divákom páčiť."

XXX

MFK Skalica – FC DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (1:0)

Obojstranne opatrný úvod prerušil v 9. minúte center Hlavatoviča, po ktorom sa dostal ku koncovke Neoveský. Jeho prudká strela, po ktorej sa brankár hostí len obzeral, však tesne minula cieľ. V 18. minúte pekne zatočil loptu spoza šestnástky Piroska a Tujvel reflexívne vytlačil loptu na roh. Skaličania naďalej ukazovali, že v boji o záchranu skladať zbrane nemienia, v územnej prevahe sa dostávali do šancí. Do stopercentej sa dostal v 24. minúte Masaryk a sám pred Tujvelom nezaváhal – 1:0. V nasledujúcich minútach sa obraz hry nemenil, hráči DAC boli rozostavený na vlastnej polovici a Skalica sa snažila zvýšiť vedenie. Až pred prestávkou sa dostala do šancí aj Dunajská Streda, najprv po nedorozumení domácej obrany nastrelil tiesnený Ľupták žrď a tesne pred polčasovým hvizdom ešte pohrozil Pačinda.

Na snímke hráči MFK Skalica oslavujú gól v nastavenom čase, jeho autor Juraj Piroska (druhý sprava) v zápase 32. kola Fortuna ligy vo futbale MFK Skalica - DAC 1904 Dunajská Streda v Senici 13. mája 2016. Foto: TASR/Martin Palkovič

Prvú veľkú príležitosť druhého dejstva spálil po krížnom centri Mazan, na druhej strane to skúsil v 60. minúte z 20 metrov Polievka. V týchto momentoch mali loptu viac na kopačkách hostia. V 68. minúte zostal za obranou MFK zabudnutý Pačinda, ktorý ponuku chladnokrvne premenil a bolo vyrovnané. Hneď z protiútoku Hlinka sklepol loptu na Dobrotku, ten však vo vyloženej šanci prestrelil. V 76. minúte sa dostal k odrazenej lopte Ulrich, pohotovo zakončil, ale lopta našla dobre postaveného Tujvela. Jeho náprotivok Krnáč bol v permanencii po úniku Polievku – domáci brankár zázračne vyrazil. Posledná šanca prišla pre domácich v nadstavenom čase, loptu si postavil na priamy kop Juraj Piroska, trafil ideálne a udržal tak šance Skalice na udržanie sa aj do posledného kola.

Góly:
24. Masaryk, 90.+ Piroska – 68. Pačinda. Rozhodoval: Kružliak , ŽK: Záhumenský, Masaryk - Ljubičič, Michalík, Huk, Loembet, Francis, 843 divákov

Skalica: Krnáč – Hlavatovič, Dobrotka, Hudák, Záhumenský – Mazan, Hlinka, Neoveský (79. Hillary), Šebesta (62. Ulrich)– Piroska, Masaryk

DAC: Tujvel – Štepanovský, Michalík, Amban, Loembet (74. Francis) – Polievka, Ljubičič, Huk (46. Horváth), Pačinda – Ľupták, Černák (46. Sarr)

Tomislav Marič, tréner Dunajskej Stredy: "Tento dlho očakávaný zápas bol nakoniec taký, ako sme predpokladali, že bude. Chceli sme hrať futbal, ale nedarilo sa nám držať loptu. Do druhého polčasu sme vystriedali a začali sme hrať lepšie, dokázali sme aj vyrovnať a mali sme príležitosti, aby sme strhli víťazstvo na našu stranu. Rozhodla sporná situácia na konci zápasu, rozhodca ju posúdil ako posúdil, Skalica priamy kop premenila a preto sme prehrali."

Štefan Horný, tréner Skalice: "Takéto zápasy o záchranu sa hrajú ťažko. Dunajská Streda má kvalitné mužstvo, majú rýchlych hráčov, obávali sme sa brejkov, ale dali sme gól a mali sme šancu dať na 2:0, čo by mužstvo určite ukľudnilo. Do druhého polčasu prišli v mužstve hostí zmeny, my sme sa začali báť o výsledok a hosťom sa podarilo vyrovnať. Nakoniec sme začali hrať útočnejšie, Piroska najprv štandardku nepremenil, ale ďalšiu trafil perfektne a tak žijeme do posledného kola."

XXX

Spartak Myjava - MFK Ružomberok 1:0 (1:0)

Ako prvý zamieril medzi tri žrde v 5. minúte hosťujúci Jakubko. Myjavčania pohrozili kontrou v 9. minúte, pred Danielom ratoval v poslednej chvíli Kružliak. O štyri minúty sa už diváci radovali z gólu, Marček poslal z ľavej strany center pred bránu a Duga umiestnil loptu k žrdi – 1:0. Liptáci mohli odpovedať v 21. minúte, Jakubkova hlavička však rozvlnila iba bočnú sieť. Zaujímavý futbal pokračoval aj naďalej, kopaničiari mali veľké príležitosti na skórovanie v 27. minúte. Najskôr rýchlonohý Daniel vyzval k zakončeniu Bílovského, ktorého strelu Hajdúch za svoj chrbát nepustil. Akcia pokračovala, po centri Chovanca bol tento raz v úlohe strelca Daniel, hrdinom okamihu bol opäť Hajdúch. Toho síce prekvapil center Daniela o dve minúty, pomohla mu však konštrukcia brány. Streleckú bodku za prvým dejstvom hry dal v 38. minúte Gerát, z hranice pokutového územia poslal loptu nad bránu.

Aj v druhom polčase sa hra prelievala zo strany na stranu. V 49. minúte nezamieril presne po rohovom kope Jakubko. O štyri minúty mali Myjavčania výhodu priameho kopu, Machovec poslal loptu tesne nad bránu. V 62. minúte preveril Hajdúchovu pohotovosť strelou z jednej Pekár. V 72. minúte zahrávali Ružomberčania priamy kop z výhodnej pozície, k jeho realizácií sa postavil Ďubek a Hruška končekmi prstov vytesnil loptu mimo priestoru troch žrdí. Výhodu štandardnej situácie mali aj domáci hráči desať minút pred koncom stretnutia, hlavička jedného z nich šla tesne ponad brvno. O štyri minúty už Daniel mieril do priestoru brány, loptu do rukavíc ukryl Hajdúch. Z výhry sa tak radovali kopaničiari, ktorí si definitívne zabezpečili tretie miesto v tabuľke.

Gól:
13. Duga. Rozhodca: Očenáš, bez kariet, 1185 divákov.

Myjava: Hruška – Chovanec, Ostojič, Machovec, Beňo – Duga (67. Škutka), Kóňa, Marček – Daniel (88. Černáček), Pekár (90.+1 Múdry), Bílovský

Ružomberok: Hajdúch – Boszorád, Rosa, Kružliak, P. Maslo – Gál-Andrezly, Nagy, Ďubek, Gerát (46. Lačný), Zošák (65. Lovás) – Jakubko

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "My sme si ešte v týždni dali pred zápasom cieľ, aby sme tento zápas vyhrali a zároveň nedostali gól. Tým pádom sme splnili naše dva ciele v tomto zápase. Potvrdili sme tretie miesto v ligovej tabuľke. A tým, že sme gól nedostali, sme potvrdili fakt, že počas celej jarnej časti sme doma neinkasovali. Čiže my sme spokojní a tešíme sa."

Ladislav Pecko, tréner Ružomberka: "Väčšinou to nerád hovorím, ale dnes sme si nezaslúžili prehrať. Vezie sa to s nami. Prvá strela na bránu, dostaneme gól a potom naháňame zajaca za chvost. Hráme ako so Zlatými Moravcami v druhom polčase – na súperovej polovici, bohužiaľ nedávame góly. Tak nemôžeme vyhrať a nemáme body. Samozrejme, chlapci chceli a chcú a bolo to vidno, hlavne v druhom polčase. Neviem, či sme urazili futbalového boha, ale nedávame góly, nevyhrávame a nezískavame body."

XXX

MFK Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 1:1 (1:1)

Hosťujúci tréner do základnej zostavy nepostavil až piatich hráčov, keď mu chýbal zranený Vittek, do rezervy preradený Milinkovič a reprezentanti Mucha, Salata, Zreľák, ktorí dostali voľno. K dispozící bol uzdravený Priskin, ktorý v 3. minúte po chybe Danka otvoril skóre zápasu. Následne sa zápas odvíjal mimo 16-tiek, zhruba po hodine hry prevzali iniciatívu domáci, ale mohli inkasovať v 39. minúte, keď po chybe Lukiča Priskin tiesnený Vernonom netrafil. Vyrovnanie prišlo v 36. minúte, kedy po strete Lukiča s brankárom ostali obaja na zemi a Kunca spoza 16-tky mieril presne. Domáci mohli ísť do vedenia, keď v 45. minúte po dlhom aute Šimčáka sa lopta odrazila k Vernonovi, ktorý však tesne minul.

Aj v druhom polčase sa hral vyrovnaný futbal, viac šancí mali hostia. Tí mohli strhnúť vedenie na svoju stranu v 58. minúte no Priskin trafil z priameho kopu iba brvno. V 75. minúte podnikli rýchlu kombináciu hostia, Kelemen vychytal v čistej šanci Podaného. Viac šancí už štadión nevidel a tak sa strenutie skončilo nerozhodne 1:1.

Góly:
36. Kunca - 3. Priskin. Rozhodoval: Horváth, ŽK: Kunca, Sedlák, Danko, Vernon - de Kamps, 4125 divákov

Michalovce: Kelemen – Sviarčinski, Chubutija, Vernon, Šimčák (82. Grič) – Sedlák, Koscelník, Lukič (64. Bayón), Danko, Kunca - Serečin (74. Hamuľák)

Slovan: Greif – Kotula, Sekulič, Simović, Podaný – Worren, Crnkič - Kubík, Savičevič (73. Pliatsikas), de Kamps – Priskin (68. Kele)

Stanislav Griga, tréner Michaloviec: "My sme zle vstúpili do zápasu, urobili sme niekoľko zbytočných chýb, ktoré nás stáli zbytočný gól. Myslím, že od 20. minúty sme prebrali iniciatívu a boli sme lepší, strelili sme vyrovnávajúci gól. Čo sa týka druhého polčasu, viac sa bojovalo ako hralo a musím povedať, že Slovan bol futbalovejší."

Nikodimos Papavasiliou, tréner Slovana: "Prišli sme sem bez viacerých hráčov základnej zostavy, mali sme aj málo hráčov na lavičke. Nebol to pre nás jednoduchý zápas, úvod sme však mali veľmi dobrý. Strelili sme zaslúžený gól, ale čo nastalo potom, nechcem radšej komentovať. Teraz sa chceme sústrediť na ďalšiu sezónu a na to pripravujeme aj tím. Chceme ísť správnym smerom a posilniť mužstvo víťaznými typmi."