ŠÉF EUROPOL: Únia potrebuje spoločný zoznam nebezpečných islamistov

Francúzski policajti a záchranári počas bezpečnostného cvičenia na štadióne Pierra Mauroya v meste Villeneuve d'Ascq na severe Francúzska 21. apríla 2016. Vo Francúzsku sa koná európsky šampionát vo futbale od 10. júna do 10. júla. Foto: TASR/AP

Berlín 14. mája (TASR) - Vzhľadom na vysoké ohrozenie islamistickým terorizmom by mala EÚ vytvoriť spoločnú databázu s menami nebezpečných osôb činných v tejto oblasti. Riaditeľ policajného úradu Europol sa tak vyjadril v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Die Welt, z ktorého cituje agentúra DPA.

"Skutočne zatiaľ nie je medzi členskými štátmi žiadna jednotná definícia, kto je považovaný za obzvlášť nebezpečného," povedal šéf Europolu Rob Wainwright v narážke na radikálnych islamistov. Rôzne definície podľa neho používajú krajiny EÚ aj v prípade pojmu "zahraničný bojovník".

"Naliehavo tu potrebujeme jednotné kategórie. Iba tak zistíme, kto sú tí skutočne nebezpeční islamisti, ktorí by mohli po svojom návrate (z cudziny) páchať útoky," povedal Wainwright.

Za "atraktívny cieľ pre teroristov" označil šéf Europolu nadchádzajúce majstrovstvá Európy vo futbale, ktorých usporiadateľom je Francúzsko. Zaútočiť na tzv. mäkké ciele, ako sú kaviarne, reštaurácie alebo koncertné siene, je podľa neho "hrozivo jednoduché". "Pre políciu predstavuje niečo také mimoriadnu výzvu," konštatoval Wainwright.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.