RADÍME: Príprava auta na leto nie je len o prezutí pneumatík

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 17. mája (TASR) - Majitelia vozidiel vedia, že po zimnej sezóne je nutné pripraviť auto na letné obdobie. O príprave na leto však väčšina vodičov ani netuší a považujú za ňu iba prezutie vozidla na letné pneumatiky.

Prezutie vozidla na letné pneumatiky je dôležité, zimné pneu sú totiž účinné iba pri teplotách do 7 stupňov Celzia. Zimné pneumatiky v lete zvyšujú spotrebu, obmedzujú ovládateľnosť auta, pohodlnú jazdu a v daždi sú výrazne menej bezpečné. Vyrábajú sa totiž z mäkšej zmesi než letné a pri vyšších teplotách sa tak prehrievajú, čo má za následok nepríjemné a nebezpečné predĺženie brzdnej dráhy.

Jar je však ideálnym obdobím na pravidelný servis klimatizácie, ktorá dostane v letnej sezóne poriadne zabrať. Kontrolu jej funkčnosti, doplnenie chladiaceho média a vyčistenie s výmenou kabínového filtra je lepšie zveriť odborníkom v autoservise. Filter je totiž zanesený najrôznejšími mikroorganizmami a spórami plesní, preto je nutné meniť ho každý rok. Inak bude po zapnutí klímy chrliť všetko na posádku auta. Čistením a výmenou filtra sa tak nielen zvýši účinnosť klimatizácie, ale sa predovšetkým zabráni možným alergickým reakciám cestujúcich.

Dôkladná jarná prehliadka by mala obsahovať aj kontrolu stavu chladiacej a brzdovej kvapaliny, kontrolu bŕzd (tesnosť brzdového vedenia a hadičiek) a tlmičov. Odporúča sa nechať skontrolovať tiež dostatočné nabitie akumulátora. Nutnou súčasťou prehliadky je aj zistenie stavu, prípadne výmena vzduchového a palivového filtra.

Ľubomír Šimkovič, mediálny zástupca AAA Auto, odporúča návštevu autoumyvárne a absolvovanie programu zahŕňajúceho aj umytie podvozku a finálny vosk. "Ešte predtým je vhodné využiť návštevu odborného pracoviska a nechať si pri prehliadke vozidla rovno vyčistiť motorový priestor. Pravidelným rituálom by pri vstupe do letnej sezóny mala byť aj kontrola a výmena gumových častí stieračov," dodáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.