Za pohonné látky si v najbližších dňoch priplatíme

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 17. mája (TASR) - Motoristi na Slovensku si v najbližších dňoch pravdepodobne opäť priplatia za pohonné látky. Analytici spoločnosti Finlord očakávajú zvýšenie cien benzínu i nafty o jeden cent za liter.

"Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku naďalej rastú. Benzín zdražel o 0,002 eura na 1,219 eura za liter. Cena nafty sa zvýšila o 0,023 eura na 1,035 eura za liter," priblížil ekonóm spoločnosti Boris Tomčiak. Vychádzal pritom z údajov Európskej komisie.

V porovnaní s okolitými štátmi sú slovenské ceny benzínu pomerne vysoké. "Nafta je porovnateľne drahá oproti susedným krajinám," doplnil Tomčiak. Lacnejší benzín ako Slováci tankujú motoristi v Česku, Rakúsku, Poľsku alebo v Maďarsku. Naopak, drahší je benzín v Taliansku či Nemecku. Lacnejšia nafta ako na čerpacích staniciach na Slovensku je tiež v Česku, ale aj v Poľsku, drahšia je opäť v Taliansku.

Cena čierneho zlata totiž na svetových trhoch rastie. Cena ropy Brent dnes zdražela o 25 centov na 49,22 USD (43,47 eura) za barel (159 litrov). "Zdražovanie je spôsobené predovšetkým výpadkami v produkcii. Ťažba bola výrazne obmedzená v Kanade v dôsledku požiarov. Kanadské ropné spoločnosti však už oznámili, že v najbližších dňoch bude prevádzka obnovená," priblížil Tomčiak s tým, že momentálne majú na trh silný vplyv aj informácie o nízkej ťažbe v Nigérii. "Útoky militantov tu spôsobili prepad produkcie až o 600.000 barelov na 1,4 milióna barelov ropy denne, najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov," vyčíslil Tomčiak.

Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že prebytok ropy v tomto roku bude menší oproti pôvodným predpokladom. Dôvodom je predovšetkým pokles ťažby mimo OPEC.

Spotreba ropy pritom vo svete rastie. Ako ďalej uviedol Tomčiak, Ministerstvo energetiky USA zverejnilo správu, že v apríli sa spotreba pohonných látok v krajine zvýšila medziročne o 5,6 % na 9,4 milióna barelov ropy denne.

Čína uviedla, že v apríli sa jej dovoz ropy zvýšil medzimesačne o 3,2 % na takmer rekordných 7,96 milióna barelov denne. "Využitie kapacít nezávislých čínskych rafinérií vzrástlo na rekordných 53,02 %, čo je spôsobené vysokým dopytom po benzíne a nafte," uviedol Tomčiak.

Venezuelská produkcia ropy klesá podľa Tomčiaka v dôsledku ekonomických problémov krajiny. V prvých troch mesiacoch roka dodala na trhy 2,59 milióna barelov ropy denne, čo je o 188.000 menej oproti roku 2015. "Taktiež klesá produkcia ropy v Číne," dodal Tomčiak.

(1 EUR = 1,1324 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.