V B.Štiavnici pripravujú nový divadelný festival Vlnoplocha

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Banská Štiavnica 17. mája (TASR) - V Banskej Štiavnici pripravujú nový divadelný festival s názvom Vlnoplocha. Podľa organizátorov má ambíciu spojiť to najlepšie z česko-slovenského autorského divadla s neopakovateľnou atmosférou tohto starého baníckeho mesta. "Vlnoplocha sa chce stať skutočným festivalom, nie iba prehliadkou predstavení," hovorí Igor Kuhn výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica.

Ako poznamenal, Banská Štiavnica je síce známa svojou bohatou kultúrnou ponukou, ale „pravidelné“ divadlo tu chýbalo. "Pritom samotné mesto je akousi divadelnou kulisou, priťahuje a provokuje umelcov. Myšlienka založiť festival nadväzuje na inšpiratívne site-specific autorské projekty skupiny Third Hand Theatre Company z minulých rokov, ktoré vznikali v Banskej Štiavnici v rámci multižánrového festivalu Kreater," priblížil Kuhn.

Vlnoplocha má byť divadelným festivalom so všetkým, čo k tomu patrí. "Je miestom stretnutia a tvorivej konfrontácie progresívnych divadiel, ich autorov a umeleckých osobností, milovníkov divadla, študentov umeleckých akadémií, hercov a divadelných odborníkov. Dobré aktuálne divadlo chce predstaviť aj okoloidúcemu kultúrnemu návštevníkovi Banskej Štiavnice a deťom," doplnil Kuhn.

Nultý ročník Vlnoplochy, ktorý sa bude konať od 16. do 19. júna, predstaví päť českých, šesť slovenských a dva zmiešané česko-slovenské súbory v 17 autorských predstaveniach. V študentskej sekcii návštevníci uvidia predstavenia DAMU Praha a VŠMU Bratislava. Režisérka Mila Dromovich s Third Hand Theatre Company priamo pre festival pripravujú site specific projekt Pes, ktorý uvidel boha.

"Na Vlnoploche nenájdu návštevníci typické 'kamenné' divadelné predstavenia. Dramaturgia festivalu hľadala najvýraznejších predstaviteľov autorského divadla súčasnosti a uprednostnila pestrosť divadelných foriem. Návštevníci môžu očakávať pohybové, výtvarné a hudobné predstavenia aj improvizáciu. Hrať sa bude v kostole, na dvoroch, námestiach, v amfiteátri," prezradil Kuhn s tým, že témou festivalu je divadlo ľudskosti – ľudskosť v divadle.

Organizátori festivalu sú OZ Squat, OZ Filmodrom, Región Banská Štiavnica a mesto Banská Štiavnica. Festival Vlnoplocha z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad festivalom prevzal Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.