Prezident Bundesbanky žiada jasnejšie pravidlá pre eurozónu

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann Foto: FOTO TASR/AP

Berlín 17. mája (TASR) - Prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann pred nadchádzajúcim rozhodnutím Európskej komisie o možných sankciách proti Španielsku a Portugalsku žiada jasnejšie používanie pravidiel. "Opatrenia, ktoré by viedli k tomu, že členovia menovej únie začnú opäť dodržiavať pravidlá, by boli pokrok," povedal v rozhovore pre európsku mediálnu alianciu LENA. Informovala o tom agentúra DPA.

Postupy sú podľa neho natoľko komplexné a neprehľadné, že nikto nemôže s istotou tvrdiť, či krajiny dodržiavajú pravidlá. "Spoločné pravidlá musia byť jasné a pochopiteľné. Len v takom prípade sa môžu dodržiavať a kontrolovať," tvrdí prezident Bundesbanky.

Španielsku a Portugalsku hrozia sankcie za príliš vysoký deficit rozpočtu. EK by o tom mala rozhodnúť v stredu 18. mája. Takýto krok by bol bezprecendentný, doteraz ešte žiadna krajina sankcie nedostala. Španielsku by tak hrozili miliardové sankcie, avšak proces, ktorý by Brusel spustil, je vzhľadom na nejasnú politickú situáciu v krajine veľmi citlivý.

Sťažnosť na menovú politiku ECB

Nemecký ústavný súd dnes potvrdil, že dostal sťažnosť na menovú politiku a program stimulov Európskej centrálnej banky (ECB). Túto správu zverejnil cez víkend nedeľník Welt am Sonntag. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa novín sa sťažovateľ pýta, či ECB neprekročila svoj mandát masívnym nákupom dlhopisov eurozóny a plánmi na jeho rozšírenie aj o firemné dlhopisy.

"Ústavný súd dostal sťažnosť a posúdi ju," uviedol hovorca banky a bez ďalších podrobností. Odmietol zverejniť mená osôb, ktoré sťažnosť podali zo súkromných dôvodov.

Mnohí nemeckí politici v uplynulých týždňoch kritizovali menovú politiku ECB a tvrdia, že jej nízke úrokové sadzby zasiahli úspory Nemcov v bankách aj ich dôchodky. Podnet na ústavný súd je tak ďalšou kapitolou v dlhoročnom spore medzi ECB a skupinou nemeckých akademikov, ktorí už v minulosti podnikli právne kroky, v snahe obmedziť jej moc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.